Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaReportaż Z Watykanu do Polski

Z Watykanu do Polski
(sroda, 2017-07-12 13:16:40)

 

Przestrzenie Sejmu RP dość często bywają miejscem ekspozycji sztuki. Od czerwca oglądać w nich można jednak dzieła, które dotąd obejrzeć można było jedynie w Watykanie i we Włoszech. Uznaną już na świecie multirodzajową wystawę prac polsko-watykańskiej Artystki Anny Gulak, w hallu Sejmu RP wyeksponowano w rocznicę wizyty w polskim Sejmie Papieża Jana Pawła II.

 

Słowo wprowadzające do obecnej ekspozycji napisał Jego Świętobliwość papież emeryt Benedykt XVI. Na wystawie zaprezentowano grafiki watykańskich portretów Jana Pawła II, kopie dwóch watykańskich rzeźb Papieża Polaka i medal papieski wybity przez Państwo Watykan z okazji 100. Jubileuszowej pielgrzymki Jana Pawła II. Patronat Honorowy nad wystawą objął Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

gulak_sejm_001_900_01

 

Wystawa cieszyła się już wielkim uznaniem w Watykanie i była pierwszą wystawą w historii Watykanu, prezentującą sztukę polską w tak szerokim zakresie (rzeźba, rysunek, medalierstwo).

 

gulak_sejm_004_900_01

 

Wszystkie dzieła wchodzące w skład wystawy są autorstwa młodej Polskiej artystki Anny Gulak (z którą wywiad można znaleźć tutaj). Są to rzeźby Ojca Świętego Jana Pawła II, na co dzień podziwiane w Auli Pawła VI w Watykanie, seria portretów papieskich przedstawiających różne oblicza Karola Wojtyły oraz medal wybity przez Stolicę Apostolską. Wystawa została zainaugurowana w 2011 roku w Watykanie. Jej główną ideą jest przesłanie artystyczno-wizualne pięknych papieskich myśli. Portrety Jana Pawła II zostały połączone z wybranymi cytatami z Jego nauczania. Ekspozycja, w różnych jej formach, była kilkakrotnie wystawiana na terenie Watykanu i Włoch, m.in. z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Patronat nad wystawą objął Watykan i władze Wiecznego Miasta. Przez cały 2016 rok można było ją podziwiać na lotnisku Fiumicino im. Leonardo Da Vinci w Rzymie z okazji Roku Miłosierdzia. Ekspozycja w polskim Sejmie jest jedną z pierwszych za granicą Włoch i Watykanu. Aby wystawę tę móc obejrzeć w swoim mieście, można kontaktować się z organizatorami pod adresem: expo.jp2@gmail.com

 

gulak_sejm_003_900

 

Anna Gulak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz stypendystką renomowanej Accademia di belle arti di Brera w Mediolanie. Jako jedna z niewielu światowych twórców została laureatką Nagrody Papieskich Akademii („Premio delle Pontificie Accademie"), do której nominowała ją Papieska Akademia Sztuk Pięknych i Literatury Wirtuozów przy Panteonie. Polka otrzymała nagrodę z woli Jego Świętobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki oraz szerzenie piękna i wartości humanistycznych. Artystka jest także autorką dwóch medali papieskich, które zaprojektowała i wykonała na zamówienie Stolicy Apostolskiej. Te wyjątkowe dzieła zostały wykonane dla upamiętnienia 100. jubileuszowej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w roku 25-lecia Jego pontyfikatu i pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Hiszpanii. Prace Anny Gulak można znaleźć w kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie – m.in. w Watykanie, we Włoszech, w Niemczech, w Polsce, we Francji, w USA, Kanadzie, Arabii Saudyjskiej, Indiach.

 

Tekst: na podstawie info prasowego Andrzej Gross

Zdjęcia: archiwum prywatne Anny Gulak

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.