Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaWywiady i portrety Z dziecięcą energią!

Z dziecięcą energią!
(poniedziałek, 2014-04-14 12:29:27)

Gdy została jurorką 'The Voice of Poland', wielu widzów programu przecierało oczy ze zdumienia. Nowa oceniająca nie była muzyczną celebrytką. W pamięci wielu polskich fanów zapisała się przede wszystkim jako śpiewająca nastolatka z programów '5,10,15' i 'Tęczowy Music Box'. Ale Maria Sadowska nawet na chwilę nie zniknęła z polskiej sceny. Od 1990 roku nieprzerwanie koncertowała i nagrywała. W jej dyskografii znajduje się dziesięć solowych płyt (w tym dwie wydane z sukcesem w Japonii). A muzyka, to nie jedyna jej pasja i nie jedyne źródło artystycznych sukcesów...Andrzej Gross: Ponoć o związaniu swojej przyszłości z muzyką zdecydowałaś już jako ośmiolatka i sama namówiłaś rodziców
(Krzysztof Sadowski, pianista i kompozytor; Lilianna Urbańska, wokalistka , przypis red.) na wysłanie Cię do szkoły muzycznej?

Maria Sadowska: Na początku to ja nie chciałam być wokalistką! Kiedy byłam mała, moja mama zawsze sama szyła sobie kostiumy na scenę, i wtedy była w domu. Siedziałam pod stołem na którym pracowała i pytałam: 'Jezu, Mamo, po co ty jesteś piosenkarką? Nie możesz być krawcową?' (śmiech) Potem to się odwróciło! Moi rodzice doskonale wiedzieli, z czym wiąże się zawód artysty, że jest ciężki i niepewny. Starali się więc mnie przed nim uchronić. Ale się nie udało? Moja mama nigdy do końca nie uwierzyła, zresztą, że bycie muzykiem stanie się moim zawodem. Dopiero, kiedy zrobiłam pierwszy film, przyszła do mnie i powiedziała: 'Nareszcie masz jakiś porządny zawód.' (śmiech)

Zadebiutowałaś na scenie jako nastolatka. Równocześnie śpiewałaś w zespole Tęcza i prowadziłaś młodzieżowy program telewizyjny. W tamtym czasie wydawało się, że z małej Marysi wyrośnie jednak Maria, która podbije polską scenę. Maria dorosła, ale mając dwadzieścia lat zdecydowała się wyjechać za granicę. Dlaczego?

Tak się po prostu potoczyły moje losy. W Polsce, w tamtym czasie, nie szło mi najlepiej. Włożono mnie do szufladki z piosenkami dla dzieci, a ja dorastałam i wcale nie chciałam w niej siedzieć. Wytwórnie nie traktowały mnie poważnie. Kiedy szłam z własnymi propozycjami muzycznymi, albo całowałam klamkę, albo słyszałam: 'Fajne, fajne... ale może zrobimy coś w stylu Majki Jeżowskiej?'. Byłam załamana i wydawało mi się, że to koniec jakiejkolwiek kariery muzycznej w moim życiu. Odskocznią były marzenia o filmie, ale po maturze nie dostałam się na studia do Katowic, a łódzka filmówka wydawała mi się górą nie do zdobycia. I wtedy dostałam propozycję z Los Angeles. Zaproponowano mi nagrywanie płyt na rynek japoński. Pojechałam tam z czystym kontem, zaczynać wszystko od nowa. Skorzystałam z szansy, jaką dostałam. I, na swój sposób, to było cudowne przeżycie!

Pierwszą płytę nagrałaś w Polsce, mając 14 lat, w roku 1990. Pięć lat później na rynku ukazał się Twój pierwszy solowy krążek, 'Jutro'. Biorąc pod uwagę Twoje późniejsze decyzje, zastanawiam się, czy byłaś zadowolona z tej płyty: z jej kształtu, sprzedaży i efektu marketingowego. Przypomnę, krążek wydała wytwórnia STD, specjalizująca się w muzyce biesiadnej i disco polo; Twój materiał do profilu wytwórni raczej nie pasował...

Ale takie wtedy były bandyckie czasy w polskiej fonografii: gdzie się dało, tam się wydawało! (śmiech) Ja z moją muzyką nie bardzo miałam dokąd pójść. To były czasy wszechobecnego 'piractwa', boomu rocka i disco polo, i mnóstwa małych wytwórni. Ja miałam wtedy siedemnaście lat i kompletnie nic nie wiedziałam o tym, jak powinien funkcjonować rynek i jak powinna wyglądać promocja. STD faktycznie wydawała przede wszystkim disco polo i piosenki dziecięce, ale przynajmniej zainteresowała się moim materiałem i wydała go. Ostatnio sama przesłuchałam tę płytę z pobłażliwym uśmiechem na ustach. Była pełna młodzieńczych błędów, ale takich, których absolutnie nie żałuję!

Poprzednie1 | 2 | 3 | 4 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.