Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaGaleria Witkacy w Słupsku

Witkacy w Słupsku
(wtorek, 2013-06-04 12:59:19)

z Beatą Zgodzińską, historykiem sztuki; kustoszem kolekcji Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku; autorką dwóch książek i kilkunastu tekstów o twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza rozmawia Andrzej Gross

 

Andrzej Gross: Zakopane, Warszawa, Szczecin i Słupsk, to cztery miasta, które po śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza przypominają o nim, udostępniając zbiory w formie fotografii, dokumentów i obrazów. Te ostatnie eksponowane są w największej liczbie, w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego. Jaka jest historia tej kolekcji? Jak doszło do tego, że miasto nie powiązane z Witkiewiczem rozpoczęło kolekcjonowanie i ekspozycję Jego prac?

Beata Zgodzińska: Rzeczywiście, dziś w słupskim muzeum jednorazowo można obejrzeć więcej obrazów Witkacego niż na wystawach stałych w pozostałych polskich muzeach razem wziętych. Zawdzięczamy to w dużej mierze decyzji Janusza Przewoźnego, dyrektora MPŚ w 1965 roku, który 110 pastelowych prac Witkiewicza odkupił jednorazowo od mieszkającego wówczas w Lęborku Michała Białynickiego-Biruli, syna Teodora, zakopiańskiego lekarza i bliskiego przyjaciela Witkacego. Po tej decyzji słupskie muzeum konsekwentnie rozszerzało swoją kolekcję i robi to do dziś. Ciekawostką całej sytuacji jest fakt, że słupskie muzeum wcale nie było pierwszym, do którego Białynicki-Birula zgłosił się z ofertą sprzedaży prac. Zakupem w tamtym czasie okazały się zupełnie niezainteresowane m.in. muzea w Zakopanym i Warszawie.

Ile prac Witkiewicza liczy obecnie słupska kolekcja?

Nasza kolekcja to 262 obrazy i rysunki z wszystkich okresów twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jednorazowo prezentujemy około połowy dzieł. Co roku zmieniamy część ekspozycji stałej. Gromadzimy również dokumenty i pierwodruki książek. Posiadamy także niewielki zestaw projektów scenograficznych i projektów kostiumów do sztuk Witkacego, autorstwa różnych artystów. Od 1994 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku organizuje sesje naukowe poświęcone Witkacemu. Odbywają się one co 5 lat. Mają charakter międzynarodowy, przy czym językiem obrad pozostaje język polski. Słupskie sesje są otwarte i każdy może w nich uczestniczyć jako słuchacz. Ponadto muzeum prowadzi działalność wydawniczą - niedawno ukazał się tom materiałów z ostatniej sesji. Chętnie dajemy zgody innym wydawcom, którzy chcą reprodukować wybrane prace z naszych zbiorów.

Rozmawiał: Andrzej Gross

Foto Galeria: udostępnione przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku,
z opracowaniem Beaty Zgodzińskiej

Poprzednie1 | 2 | 3 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.