Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaUmysł i dusza

Artykuły działu: Umysł i dusza

(NIE) Zawsze odpoczynek  wywiad z Jackiem Santorskim - psychologiem społecznym i biznesu, prowadzącym z Dominiką Kulczyk-Lubomirską firmę doradczą „Values"

The medium is the message: Czy nowe media zmieniają Kościół Katolicki?Umberto Eco w 'Apocalittici e integrati' zauważa, że gdy pojawiają się jakieś nowe wynalazki gwałtownie zmieniające naszą rzeczywistość, pojawiają się również dwie skrajne postawy, które możemy nazwać myśleniem apokaliptycznym i zintegrowanym. Pasuje to doskonale do nowych technik komunikacji, które serwują nam co rusz jakieś nowe 'medium' w postaci technologicznego cacka potrafiącego coraz to więcej i więcej oraz otwierającego, przynajmniej potencjalnie, nowe kanały komunikacji.

Młodzi, a wiaraWiara jest istotnym elementem życia każdego człowieka. Jej podstawą jest duchowość, którą określić można jako ukierunkowanie całego człowieka na Boga. Aby to zrealizować, każdy człowiek potrzebuje rozeznania wewnętrznego, które urzeczywistniając się na bazie odniesienia do Chrystusa, umożliwia poznanie swojego wnętrza. Decyzja o 'byciu z Bogiem' dokonuje się na poziomie rozumu, uczuć i woli. Niestety, na każdym z tych poziomów można odnaleźć pułapki duchowe, czyhające szczególnie na młodego człowieka.

Kiedy Chrystus się narodził?Zbliża się Boże Narodzenie. Świadczą o tym mnożące się, uliczne epizody. Już 2. listopada, wieczorem, spotkałem mężczyznę w średnim wieku, który niósł ulicami miasta świeżą choinkę. Można wskazać też epizody kolejne, o wiele bardziej widoczne i powszechnie odbieralne:

Qumran - pustynna zamrażarkaChoć tytuł może to sugerować, artykuł nie jest reklamą, skądinąd bardzo pożytecznego sprzętu domowego, jakim jest zamrażarka. 'Pustynna zamrażarka' jest próbą oddania przeżycia, które towarzyszy archeologom stojącym wobec odkrytych ruin zasypanego przez pustynię miasta, pałacu, świątyni, czy szczątków ludzkiego ciała spoczywających w piaskach pustyni od tysięcy lat albo różnej wielkości przedmiotów, które pustynia ukryła przed oczami przechodniów.

Chcesz być piękna? Cierp!We wtorek i czwartek: dwa posiłki dziennie, każdy złożony z jednego bochenka chleba zwanego paksamation oraz niewielkiej ilości gotowanych lub surowych warzyw. Do tego 3-4 kubki wody lub mocno rozcieńczonego wina. W środę i piątek (ewentualnie w poniedziałek) jeden posiłek (6 uncji chleba) spożywany po godzinie 15. W sobotę - dwa posiłki podobne do tych wtorkowych i czwartkowych.

Dlaczego chcemy być piękni?Czy do pełni szczęścia niezbędne jest piękne ciało? Temat, w okresie prężnego rozwoju chirurgii kosmetycznej oraz globalnego kultu ciała i wyglądu zewnętrznego, budzi kontrowersje i emocje, zarówno w obozie przeciwników, jak i zwolenników.

Jezus ubiera sie u ArmaniegoUżycie "odzieżowej" metaforyki w odniesieniu do nawrócenia, zbawienia, Królestwa Bożego, nowego stworzenia przy jednoczesnej abnegacji wobec własnej garderoby stawiałoby Jezusa w bardzo niekorzystnym świetle. Odbierałoby mu wiarygodność. Jak bowiem uwierzyć komuś, kto nawołuje do przywdziania nowych szat, jeśli nosi on zniszczoną, brudną suknię? Zwłaszcza w środowisku, gdzie obowiązywał dość rygorystyczny dress code.

Dusza i ciało - przyjaciele czy wrogowieWiele osób uważa, że te dwa aspekty człowieka stoją w skrajnej sprzeczności do siebie, a przecież kto się czubi ten się lubi. Nikt nie chce być bezduszny. Piękne ciało to za mało, żeby nam się podobało. Potrzeba choć trochę dobroci i minimum rozsądku. Już starożytni grecy jak Pitagoras, Sokrates, czy Platon upatrywali duszę jako siedzibę dobrego charakteru człowieka oraz rozumu. W zdrowym ciele zdrowy duch mówi popularne przysłowie. Jest oczywiste, że oba elementy uzupełniają się jak dobrzy przyjaciele. Gdy brakuje jednego z nich znika przyjaźń. W języku potocznym duszy wymagamy dziś od mebli, wnętrz, ubrań a nawet produktów spożywczych. Skąd więc opinia o wrogości ciała i duszy?!

Czas i czasyTrzydzieści lat temu na ekranach kin pojawił się dokumentalny film 'Koyaanisqatsi'. Początkowe sekwencje, ukazujące przepiękne, magiczne krajobrazy, nieskalane ingerencją człowieka, w dalszej części zostały brutalnie skonfrontowane z widokami wielkich miast z ich słupami wysokiego napięcia, dymiącymi kominami fabryk, wszechobecnymi reklamami, ulicznymi korkami i ciągłym pośpiechem.

Poprzednie Następne 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.