Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaPiękną byćCoś dla mnie Słoneczne fakty

Słoneczne fakty
(sroda, 2016-08-24 11:29:52)

Okulary przeciwsłoneczne często stanowią modny gadżet, w którym liczy się marka, kształt i kolor. To poważny błąd. Ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) przez zablokowanie niektórych fal świetlnych.

 

Do Ziemi dociera szkodliwe dla człowieka tzw. promieniowanie B (UVB) (280-320 nm) i A (UVA) (320-400 nm). Właśnie przed nimi chronimy oczy latem. Jeśli zrezygnujemy z okularów przeciwsłonecznych, jesteśmy narażeni na m.in.: nowotwory oczu i okolic oczu (skóry), choroby oczu związane z degradacją plamki żółtej (z nieostrym widzeniem lub brakiem widzenia włącznie) i zmętnienie soczewki (zaćmę). Pamiętajmy też, że szkodliwość promieni UV rośnie ze wzrostem wysokości nad poziomem morza i że najbardziej na promienie narażone są dzieci (do 18 r. ż. absorbujemy blisko 80% UV w całym życiu). Na co powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając ochronę (okulary)?

 

okulary_soneczne_536

 

Mit: Im droższe, tym lepsze!

 

Fakt: W markowych butikach często płacimy za logo okularów, które nie posiadają żadnego filtra, a jedynie przyciemniane szkła. Kupując okulary, zwracajmy uwagę na oznaczenia, np. 100% UV oznacza, że soczewka chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym w 100%, a UV 400 oznacza, że soczewki blokują 100% promieni UV do 400 nm. Inne oznaczenia gwarantujące bezpieczeństwo produktu, to np. CE, EN 166:2001, 89/686/EWG, EN 1836 + A1:2009, ISO9001 : 2000.

 

Mit: Im ciemniejsze szkła, tym lepsze filtry!

 

Fakt: Kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych nie ma znaczenia dla ochrony przed promieniami. Ma, za to, znaczenie dla widoczności barw. Za najlepiej oddające rzeczywiste barwy uznawane są soczewki brązowe, szare i zielone.

 

Mit: Okulary z polaryzacją lepiej chronią przed słońcem!

 

Fakt:Polaryzacja (ozn. Polarized) nie oznacza wyższej jakości okularów i nie powinna być głównym kryterium przy wyborze okularów. Oznacza redukcję odblasków, więc polecana jest głównie kierowcom.

 

Mit: Każde okulary przeciwsłoneczne sprawdzą się w każdej sytuacji!

 

Fakt: Zaciemnienie okularów słonecznych dzieli się na cztery kategorie zależne od zastosowanych filtrów:

 

Kategoria 1 - od 20 do 57 procent zaciemnienia - na pochmurne dni.
Kategoria 2 - od 57 do 82 procent zaciemnienia - ochrona przed oślepianiem przez słońce.
Kategoria 3 - od 80 do 92 procent zaciemnienia - na plażę i w góry.
Kategoria 4 - od 92 do 97 procent zaciemnienia - w wysokich górach.

 

UWAGA: zaciemnienie od 90 procent wzwyż nie jest odpowiednie dla kierowców!

 

Mit: Ciężkie i solidnie wykonane okulary są najlepsze!

 

Fakt: Najlepsze są te, w których czujemy się wygodnie. Szkło wydłuża trwałość okularów, ale nie zwiększa ich jakości. Oprawka powinna być natomiast możliwie najlepiej dopasowana do kształtu twarzy.

 

Warto też sprawdzić, czy producent podaje na opakowaniu informacje na temat tolerancji biologicznej materiałów, z których wykonano oprawkę. W wielu dostępnych na rynku okularach przeciwsłonecznych występują substancje szkodliwe, jak np. nikiel, zmiękczacze (ftalany) i substancje cynoorganiczne, które nie powinny mieć kontaktu ze skórą.

 

Tekst: Małgorzata Maksjan

Zdjęcia: Fotolia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.