Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaReportaż

Artykuły działu: Reportaż

W duszy gra poważniej...Dwadzieścia lat temu wydawało się, że w Polsce muzyka ambitniejsza, niż powtarzane przez trzy minuty na syntezatorze cztery akordy i tekst niewiele bardziej ambitny od pastiszowego 'Da da da' tria Trio nie mają większej racji bytu. Przynajmniej komercyjnego. Rekordową sprzedaż i tłumy na koncertach gromadziły przede wszystkim zespoły nurtu disco polo i dance. Daleko w tyle pozostawali wykonawcy rockowi i pop-rockowi, na inne rodzaje muzyki popyt był raczej niewielki. Dziś wychowywani na muzyce popularnej dwudziesto- i trzydziestolatkowie powoli zmieniają muzyczny mainstream na polskim rynku, wybierając koncerty m.in. Czesława Mozila, Marii Peszek, Grażyny Auguścik i Kroke...

Fale zawsze wołają!Ponad pięćdziesiąt lat z morzem związany, ponad czterdzieści spędził na pełnym morzu. Przeszedł wszystkie szczeble morskiej kariery, od starszego marynarza, do Kapitana Żeglugi Wielkiej. O morzu potrafi opowiadać godzinami, a swoje opowieści popiera licznymi pamiątkami i eksponatami. O tym, czym są Morskie Opowieści, a jakie morze jest naprawdę, opowiada Kpt. Józef Gawłowicz.

Czy Polskę zaleje ocean?W 2009 roku podczas szczytu klimatycznego w Poznaniu Tererei Abete-Reema, minister środowiska mikronezyjskiej Republiki Kiribati zmroziła uczestników konferencji informując, że według najnowszych badań Polskę w ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat zaleje ocean. Pani minister szybko wyjaśniła jednak, że użyte przez nią angielskie słowo 'Poland', to nie europejska 'Polska', a położona od niej blisko dwadzieścia tysięcy kilometrów wioska na Wyspie Bożego Narodzenia.

Spełnione marzenia.W wieku niespełna 20 lat Dawid Podsiadło czuje się spełniony. To nie młodzieńcze fanaberie, ale fakty: wygrał X Factor, zaśpiewał ze swoją idolką, wydał debiutancki album: Comfort and Happiness, z którego może być naprawdę dumny i który szturmem podbił listy przebojów w całym kraju. Wielka jest siła talentu i zdrowego rozsądku.

W tanecznym rytmie - 45 lat SGB ARABESKAHistoria, jak ze snu. Kilkanaście tańczących dziewcząt wyjeżdża na pierwszy w swoim życiu występ telewizyjny i w jeden wieczór zespół staje się gwiazdą, towarzyszącą na koncertach najbardziej rozpoznawalnym artystom polskiej estrady. I nie jest to chwilowa popularność, bo 'Arabeskom' na scenie udaje się przetrwać kilkadziesiąt lat. Taniec łączy też pokolenia, bo z każdym kolejnym jubileuszem grupy, na występach oglądać można specjalnie sformowany skład, złożony z kilku pokoleń tańczących dziewcząt i pań.

Ktoś zbudził mnieTechnologia może zdziałać cuda. Przynajmniej w muzyce. Przekonaliśmy się o tym już w latach dziewięćdziesiątych, kiedy na rynku muzycznym pojawiły się pośmiertne lub wydane po zakończeniu działalności estradowej płyty m.in. Franka Sinatry, Nata 'King' Cole,a, Elvisa Presleya, Freddiego Mercury,ego i Falco. Niedokończone archiwalne nagrania w studiach muzycznych zyskały nowe brzmienie, nowe życie i nową popularność. Czy sami artyści mając wpływ na aranż i wykonanie nagraliby je w taki właśnie sposób?

Pocztówka z AfganistanuMieszkanie i praca w Afganistanie ma w sobie coś z uzależnienia. Wciąga i zasysa tak bardzo że człowiek traci kontakt z rzeczywistością, zapomina, że można jeszcze mieć normalne życie: po powrocie z pracy wyjść do kina, spotkać się z przyjaciółmi, czy zorganizować krótki wypad na weekend. Pisząc to siedzę w Singapurze, który, podobnie, jak Afganistan, dość boleśnie mi o tym przypomina.

Indie na co dzieńFascynacja kulturą Orientu towarzyszy Europejczykom od stuleci. Szczególną pozycję zajmują w niej nazywane krajem kontrastów Indie. Otwartość Hindusów, którzy nie narzucają nikomu swojej kultury, religii, ani punktu widzenia, lecz przeciwnie: cierpliwie słuchają i patrzą, nie zamykając się na obyczaje i poglądy innych kultur, oraz odmienność hinduskiej kultury sprawiają, że miłośników hinduskiej kultury znaleźć można w każdym zakątku świata. O Indiach opowiada pasjonatka i znawca kultury hinduskiej, instruktor i tancerka tańca odissi, Izabela Ishanghri-seva Drążewska.

Kolekcja smaczna, jak liczi'Liczi', to owoc, który dodaje sił i stawia na nogi. Nie jest bajecznie kolorowy i to go od marki nazwanej jego imieniem odróżnia. Ale jest inspirujący: na pozór szyszkowato niedostępny, w głębi kryje śnieżnobiałą, pyszną niespodziankę. Niespodzianką na polskim rynku modowym stała się marka 'Liczi', niemal pierwsza w Polsce, w stu procentach dedykowana dzieciom kolekcja ubrań i zabawek. Z projektantką i właścicielką marki, Zuzanną Hofman rozmawia Małgorzata Maksjan.

In vitro - grzech, czy cud?Dla niektórych dziecko to dar od losu, inni o ciążę muszą się bardzo starać. Statystyki mówią wyraźnie: co szósta para w Polsce ma problemy z niepłodnością. Gdy zawiodą wszystkie inne sposoby leczenia, pozostaje in vitro, czyli metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Choć medialny szum wokół sprawy jest ogromny, w Polsce nadal nie ma prawa regulującego ten temat. Do dialogu zaprosiliśmy przedstawicieli różnych religii. Jakie jest ich zdanie o in vitro?...

Poprzednie Następne 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.