Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaZdaniem ekspertaPublicystyka

Artykuły działu: Publicystyka

Światełko w tunelu, czyli rzecz o polskim dziennikarstwie.Zostać dziennikarzem, to do niedawna marzenie tysięcy młodych ludzi w Polsce. Do niedawna, bo już w tym roku szkoły dziennikarskie nie przeżywają znanego z lat dziewięćdziesiątych i początku wieku boomu, a i w samych redakcjach kryzys widoczny jest gołym okiem. O polskim dziennikarstwie, jego realiach i poziomie, z dziennikarzem i pedagogiem, Jackiem Żakowskim rozmawia Andrzej Gross.

Bezpieczny urlop i wakacje nad morzemW upalne lato trudno znaleźć lepszą formę relaksu, niż wypoczynek nad wodą. Już samo przebywanie w pobliżu rzeki, jeziora lub morza daje odczucie przyjemnego chłodu. A kąpiel, zwłaszcza w dni najbardziej upalne, to przyjemność, której trudno się wyrzec. Pamiętajmy jednak, że bezpieczna i spokojna na pozór woda, czasami potrafi stać się groźnym żywiołem. Jedna chwila utraty gruntu pod stopami wystarczy czasem, aby przyjemna, chłodna woda, zamieniła się w toń, z której trudno się oswobodzić. Dlatego niezmiernie ważne jest przestrzeganie określonych reguł wypoczynku nad wodą.

Złudzenie PISAPrzebojem jesieni 2013 stały się rezultaty badań PISA. Wynika z nich, że polscy gimnazjaliści fantastycznie rozwiązują zadania. To jest dobra wiadomość także dla tych, którzy szkołę mają dawno za sobą. Bo dobrzy uczniowie będą dobrymi pracownikami i przedsiębiorcami, dobrzy pracownicy i przedsiębiorcy dużo zarabiają, a kto dużo zarabia, ten płaci duże podatki i składki. Czyli, kto na horyzoncie widzi już emeryturę (np. za 20 lat), po tej informacji mógł poczuć się lepiej. Ale czy powinien? Nie jestem tego pewien.

Czy Polscy katolicy to chrześcijanie?Kościół zawsze był w Polsce ważny i widoczny. Ale chyba nigdy nie był taki głośny, jak ostatnio. Od paru lat nie ma tygodnia, żeby ważny ksiądz, zawodowy katolik, biskup lub biskupi nie powiedzieli czegoś, co trafia na pierwsze strony gazet. Do tego już przywykliśmy. Ale w ostatnich miesiącach trudno znaleźć dzień wolny od dramatycznych ataków ludzi Kościoła na polską rzeczywistość. I na nierzeczywistość: na przykład na nie istniejącą "ideologię gender". Im świat jest bardziej na te ataki głuchy, tym bardziej są one hałaśliwe. I tym mniejsze mają one znaczenie.

Polski nie jest obcy'Polacy nie gęsi, iż swój język mają', napisał w XVI wieku Mikołaj Rej. Sentencja mistrza Reja z wiersza 'Do tego, co czytał' była aktualna wtedy, jest aktualna dziś i będzie zapewne po wielu kolejnych wiekach. Pod warunkiem, że język nie będzie dla nas tylko zwyczajową formą porozumiewania się, bo tę zastąpić może język inny, ale także źródłem fascynacji, wynikającej z poznawania jego historii, zmian zachodzących na przestrzeni wieków i analizy języka nam współczesnego.

E(ste)tycznie o piękniePiękno towarzyszy nam przez całe życie. Czy jednak potrafimy je zdefiniować? O istocie, a także o pragnieniu piękna opowiada prof. Jerzy Bralczyk.

Najważniejsza jest tożsamość...Transplantologia, chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna to dziedziny, w których Kościół Katolicki wypowiada się bardzo ostrożnie. Równie ostrożnie w tym temacie wypowiadają się etycy. O szansach i zagrożeniach etycznych w rozwoju medycyny opowiada teolog i etyk, ks. dr Mariusz Kołaciński.

2013 rokiem kryzysu?...Prognozy ekonomiczne nieubłaganie przewidują, że rok 2013 będzie skrajnie kryzysowy. Czarne scenariusze nie omijają Polski, do tej pory uznawanej za kraj, który przed kryzysem się obronił. O tym, czy w przepowiednie warto wierzyć i w jaki sposób przed skutkami ewentualnego kryzysu się bronić opowiada dr hab. Tomasz Gruszecki, ekspert Centrum Adama Smitha.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.