Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaGaleria Portrety Mieczysława Chruściela

Portrety Mieczysława Chruściela
(sroda, 2013-04-03 10:40:33)

'Najlepiej lubię powiedzenie: Zapisz pan sobie numer telefonu i maluj pan, jak chcesz, he! he! - Takiemu klientowi ze wzruszenia czasem zupełnie normalny portret zrobię za psie pieniądze, jak za Czystą Formę.', mawiał Mistrz Witkacy. Prawie sto lat po firmie portretowej Mistrza zasady się nie zmieniły!

Portreciści, to nie rzemieślnicy, a portret, to nie cyfrowe zdjęcie, a prawdziwa sztuka. Ale w epoce powstających w mgnieniu oka cyfrowych zdjęć portret pędzlem malowany, to także niemal rodzinny skarb. Bo i portrecistów coraz mniej. Tym bardziej warto ich cenić.

Pasja w portretach

Mieczysław Chruściel portrecistą jest od z górą trzydziestu lat. Prowadzi w Szczecinie firmę portretową. Jest autorem ponad dwustu portretów lekarzy głównie szczecińskich, ale także kolegów z kraju i zagranicy. Maluje aktorów, ludzi kultury, artystów, urzędników, hierarchów kościoła i księży. Jego prace-dary znajdują się szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej i w instytucjach państwowych. Wymalował cały poczet rektorów Uniwersytetu Szczecińskiego i poczet prezesów Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, a w jego planach artystycznych znajduje się namalowanie cyklu portretów zasłużonych artystów Filharmonii Szczecińskiej i pocztu Prezydentów Szczecina. Dodatkowo przyjmuje zlecenia na portrety indywidualne, malując prace pozowane oraz wykonywane z dostarczonych zdjęć. To nie wszystko: wśród jego prac znajdują się także olejne pejzaże, martwe natury i akty, a od niedawna malarstwo przeplata się z rzeźbą, także portretową.Malowanie, to sztuka: w 1990 roku brał udział w prestiżowej wystawie europejskiego przeglądu malarstwa lekarzy w Lozannie, uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych malarstwa, zorganizował też kilka wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów krajowych i poza granicami (Niemcy, Szwecja, Litwa, USA, Australia). Ale malowanie, to przede wszystkim pasja; na co dzień bowiem portrecista malarz i rzeźbiarz jest doktorem nauk medycznych, czynnie praktykującym specjalistą ginekologiem, autorem i współautorem ponad dwudziestu prac naukowych, członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, Kawalerem najwyższego odznaczenia lekarskiego: Medalu Gloria Medicinae, a także: wykładowcą historii sztuki sakralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego i publicystą.

Poprzednie1 | 2 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.