Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaPiękną byćCoś dla mnie Po pierwsze: nie szkodzić

Po pierwsze: nie szkodzić
(sroda, 2013-06-05 12:09:34)

z Piotrem Kmiecikiem, fryzjerem, ubiegłorocznym zwycięzcą polskiej edycji Wella Trendvision Award (w duecie z Jackiem Łukasikiem), współwłaścicielem szczecińskiego Studia Fryzur 'Modern Design' rozmawia Małgorzata MaksjanMałgorzata Maksjan: Jesteś fryzjerem, czy stylistą?

Piotr Kmiecik: Przede wszystkim fryzjerem. Nie zajmuję się dobieraniem ubioru, ani wizażu. Ale w zawód fryzjera wpisane jest, oczywiście, nie tylko obcinanie włosów (śmiech). Zajmujemy się m.in. doborem koloru włosów i fryzury odpowiedniej do kształtu twarzy. Przede wszystkim dobry fryzjer powinien jednak umieć dobrać fryzurę, która będzie spójna nie tylko z anatomicznym kształtem, ale także z temperamentem i charakterem klientki.

Czyli być też trochę... psychologiem?

Nie 'trochę', ale nawet 'bardzo'. W opowieściach o kobietach i mężczyznach, którzy na fotelu fryzjerskim otwierają się nawet bardziej, niż na kozetce psychologa, wcale nie ma przesady. I bardzo dobrze, bo fryzjer poznając klienta, łatwiej może mu coś zaproponować. A zwłaszcza kobiety znane są z tego, że zmiana fryzury lub koloru włosów często towarzyszy zmianom w życiu: osobistym lub zawodowym. Ważne jest to, aby umieć wyczuć, czy klientka jest na tę przemianę naprawdę gotowa i naturalnie dopasować przemianę zewnętrzną do zmian życiowych. Trochę tak, jak w medycynie: 'Po pierwsze: nie szkodzić'.

Nawet wtedy, gdy klientka się domaga? Zdarzają się zapewne takie sytuacje, że klienci proszą np. o kolor, który na ich włosach zwyczajnie nie wyjdzie.

Nawet wtedy. Ale samo odmówienie wykonania usługi nie wchodzi w grę. Klientka pójdzie do kolejnego, i kolejnego, i kolejnego fryzjera... może ktoś się w końcu 'zlituje', i ten kolor położy. I co dalej? Możliwe, że klientka spojrzy na efekt i... wróci do tego, który odmówił, żeby ratował sytuację. Albo kolor położy sobie sama. A najtrudniej poprawia się po kimś. Kiedy klientka sama farbuje włosy, niestety, często zdarza się, że nie osiąga zamierzonego efektu. Włosy po takim farbowaniu bywają mocno zniszczone i wręcz oblepione farbą. Trudno jest zrobić z nimi cokolwiek, można je jedynie... obciąć i czekać, aż odrosną. Całą mądrością fryzjera jest wtedy na tyle umiejętne pokierowanie zniszczoną fryzurą, aby dla klientki czas oczekiwania na wymarzoną długość był jak najmniej uciążliwy. I, oczywiście, przekonanie klientki do takiego rozwiązania. Nie wolno oszukiwać i obiecywać cudów. Na kruczoczarnych włosach platynowy blond bez poważnego uszczerbku dla kondycji włosów nigdy nie wyjdzie.

Jak więc wybrać tego właściwego specjalistę. Czy jest coś, na co warto zwracać szczególną uwagę?

Przede wszystkim trzeba mieć szczęście. Fryzjer, który będzie najlepszy dla Twojej najlepszej koleżanki, nie będzie równie doskonały dla Ciebie. Z perspektywy lat wiem, że każda klientka dopasowuje sobie fryzjera. Spokojna i wyważona kobieta będzie szukała tych właśnie cech w doborze fryzury. Klientki 'szalone' powinny mieć natomiast 'szalonych' fryzjerów eksperymentatorów. Wbrew pozorom wyczucie i dopasowanie mentalne jest w tym zawodzie bardzo ważne.

Strzyżenie, czesanie, modelowanie, zmiana koloru włosów? z czym klientki przychodzą do fryzjera najczęściej?

Odpowiem pytaniem na pytanie: ile znasz kobiet, które nigdy nie zmieniły koloru włosów? Bywają, oczywiście, klientki przywiązane do 'swojego', jednego koloru, ale najczęściej właśnie farbowanie jest tym elementem pracy fryzjera, który kobiety interesuje najczęściej.

Poprzednie1 | 2 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.