Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaPiękną byćMedycyna estetyczna Piękno w strzykawce

Piękno w strzykawce
(sroda, 2014-01-29 13:02:05)

'Piękno wymaga czasu', to ogólnie utarty pogląd, ale nie zawsze jest on zgodny z rzeczywistością. Medycyna estetyczna zna i stosuje bowiem takie zabiegi, które pozwalają szybko uzyskać pożądany, upiększający efekt, a przy tym nie wymagają wielogodzinnego pobytu u specjalisty. Gładka cera i ujędrniona, zrewitalizowana skóra bez zmarszczek, to podstawa piękna każdej kobiety. A pomagają ją uzyskać niewielkie ilości zamkniętego w strzykawce preparatu.

Małgorzata Maksjan: Strzykawka mało komu kojarzy się dobrze. Trochę to atawizm z czasów, gdy służyła ona jedynie do mniej lub bardziej bolesnego podawania leku. Trochę to także lęki dzieciństwa, kiedy szczepionka lub zastrzyk budziły nieokreślony strach przed bólem. Dziś rola strzykawki nieco się odwróciła, bo za jej pośrednictwem w sposób niebolesny możemy się... upiększyć?

 

Lek. Przemysław Czyżyk: Nie tak całkiem bezbolesny.  Wypełnienia preparatami zawierającymi kwas hialuronowy bywają bolesne, ale ból w tym przypadku zredukowany jest do absolutnego minimum dzięki zawartym w preparacie lub miejscowo działającym lekom przeciwbólowym, które stosowane są na skórę przed zabiegiem.

 

Nie brzmi dobrze 'strzykawka', nie brzmi i 'wypełniacz', a taką właśnie nazwę stosuje się dla dwóch najpopularniejszych preparatów stosowanych w medycynie estetycznej: toksyny botulinowej (botoksu) i kwasu hialuronowego. Dodam, że 'toksyna' i 'kwas' też nie brzmią zachęcająco. Czy jest się czego bać?

 

Zupełnie nie. Oba zabiegi są w pełni bezpieczne. Od razu dodam jednak, że wypełniaczem jest tutaj tylko kwas hialuronowy. Toksyna botulinowa, to substancja, powodująca zmniejszenie mimiki i tym samym redukcję zmarszczek tzw. ?mimicznych?.

 

Oba preparaty używane są w medycynie estetycznej przede wszystkim do usuwania zmarszczek, wydawałoby się, że mogą być zastosowane zamiennie; czy tak jest w istocie? Jak działają obie substancje po zaaplikowaniu ich do organizmu?

 

Toksyna botulinowa służy do redukcji zmarszczek głównie mimicznych. Kwas hialuronowy jest używany do wypełniania już istniejących zmarszczek statycznych, czyli tych, które widać bez aktywnej mimiki. Nie stosuje się ich zamiennie. U osób młodych usuwamy zmarszczki stosując preparaty toksyny botulinowej. To najczęściej wystarczy. Kwas hialuronowy potrzebny jest skórze starszej. U osób, u których zmarszczki są już dość zaawansowane, często łączy się oba zabiegi.

 

Kto nie powinien korzystać z zabiegów wypełniania? Czy w tym przypadku istnieją jednolite wskazania zdrowotne lub dotyczące wieku? O czym należy powiedzieć lekarzowi przed poddaniem się zabiegowi?

 

Ogólne przeciwwskazania przy tych zabiegach, to alergie na podawany preparat i okres ciąży. W tym drugim przypadku unika się zabiegów względu na brak badań klinicznych wśród kobiet ciężarnych. Kobietom w ciąży po prostu zachowawczo nie zaleca się korzystania z wyżej wspomnianych zabiegów medycyny estetycznej. Nie stosuje się też preparatów w miejscach objętych stanami zapalnymi i zakażeniami. Ponieważ oba preparaty są dla zdrowia człowieka bezpieczne, nie ma żadnych innych przeciwwskazań: ani zdrowotnych, ani dotyczących wieku.

 

W poprzednim pytaniu użyłam słowa 'lekarz' - nie bez powodu. O obu zabiegach iniekcyjnych mówi się najczęściej w kontekście nie chirurgii plastycznej, a medycyny estetycznej, której granica z kosmetologią bywa w świadomości ogólnej dość umowna. Kto powinien i kto może w Polsce wykonywać wypełnienia?

 

Zabiegi z naruszeniem ciągłości skóry, a wypełnienia i podanie toksyny botulinowej do nich należą,  w Polsce wykonują wyłącznie lekarze. Dodam, że powinien to być lekarz, który odbył kursy medycyny estetycznej w akredytowanych ośrodkach i jest przeszkolony w zakresie podawania tych preparatów. W innych krajach niestety, rzeczywiście bywa różnie.

Poprzednie1 | 2 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.