Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaUmysł i dusza (NIE) Zawsze odpoczynek

(NIE) Zawsze odpoczynek
(sroda, 2016-08-24 12:29:53)

 

wywiad z Jackiem Santorskim - psychologiem społecznym i biznesu, prowadzącym z Dominiką Kulczyk-Lubomirską firmę doradczą „Values"

 

Andrzej Gross: Urlop, z założenia, ma być czasem, w którym odpoczywamy i „ładujemy akumulatory". Bywa z tym jednak różnie. Często, zamiast odpoczywać, przez pierwszy tydzień dopinamy sprawy w pracy, odbierając pocztę i telefony; w drugim tygodniu próbujemy się wyluzować, ale i tak nerwowo zerkamy na ekran smartfona; odpoczywamy w tygodniu trzecim, a w czwartym mentalnie szykujemy się już do powrotu do pracy...

 

Jacek Santorski: Tych czterech faz, niestety, nie unikniemy. Proporcja między nimi może być jednak dużo bardziej dla nas korzystna. Faza „prawdziwego odpoczynku" powinna być ze wszystkich faz najdłuższa. Najpierw trzeba jednak urlop przygotować i rozpocząć, co nie jest łatwe. Ludzie mają różne osobowości i różne temperamenty. Są tacy, którzy szybko „oderwą się od sztalugi" i tacy, którzy w firmie budują taki poziom zaangażowania, lojalności i powiązań, od którego nie mogą się oderwać. Jedni i drudzy powinni pamiętać o tym, że do prawdziwego odpoczynku potrzebujemy przygotowania i tzw. odreagowania. Przede wszystkim trzeba pozamykać sprawy. Biada komuś, kto sobie postanawia, że po urlopie, kiedy wypocznie, przeprowadzi jakąś trudną rozmowę. To jest rodzaj niebezpiecznego złudzenia. Podkorowo, podświadomie, tę rozmowę prowadzimy wtedy przez cały urlop. I nie odpoczywamy. Do urlopu należy więc przygotować się tak, aby przed jego rozpoczęciem pozamykać wszystkie projekty zawodowe i sprawy relacyjne z ludźmi. Znam nawet osoby, które, jeśli nie mogą pozamykać zawodowych spraw, przesuwają termin urlopu. I robią bardzo dobrze, bo gdy już rozpoczynają wypoczynek, nic ich nie absorbuje. Mimo to, i tak, gdy zaczynamy urlop, wiele nam zalega zarówno w komputerze czy smartfonie, jak i w naszych sercach i umysłach. Dlatego większość z nas potrzebuje zacząć urlop od rozładowania napięcia, co czasem może nawet oznaczać poddanie się odrobinie szaleństwa...

 

Andrzej Gross: Szaleją przez cały urlop: całymi dniami zwiedzają albo plażują, całymi nocami imprezują, wracają szczęśliwi, pełni wrażeń, zresetowani...

 

Jacek Santorski: ...tylko nie wypoczęci. Bo trzeba sobie dać czas na odreagowanie aby potem przestawić się na reset. Trzeba przez jakiś czas „także pożyć zdrowo". Jeśli więc już mamy za sobą niekoniecznie „zdrowe" doświadczenia, w których daliśmy sobie prawo zarwać jedną czy dwie noce, może nawet nadużyć alkoholu, bawić się do rana, aby odreagować i uwolnić skumulowane w nas napięcia i emocje, to przychodzi czas na rzeczywisty reset.

 

Andrzej Gross: Można powiedzieć więc, że chodzi o dokładną odwrotność tego, w jaki sposób postępujemy na co dzień?

 

Jacek Santorski: Nie wiem, czy w ogóle w życiu, ale na pewno na urlopie, jest czas na szaleństwo i czas na odbudowę. Szczęśliwi i zmęczeni zabawą do białego rana przestawiamy się na zdrowy rytm dnia i nocy. Człowiek potrzebuje snu nie tylko wtedy, gdy ciężko pracuje, ale też wtedy, gdy odpoczywa. Można, oczywiście, po upojnej urlopowej nocy przespać szesnaście godzin. To też jest odreagowanie połączone z odbudową związanych ze snem zapasów biochemicznych. Ale spać też trzeba rytmicznie, bo część zapasów można odbudować jednorazowo, ale części z nich nie odbudujemy bez rytmu. Sen jest więc także kluczowy dla odpoczynku. Na urlopie, zależnie od naszego temperamentu, żyjemy trochę, albo jak na obozie sportowym, albo jak w klasztorze. Z jednej strony szalejemy, resetujemy się, robimy coś, czego w naszym „trybie pracy" nie ma, puszcza część emocjonalnych hamulców; z drugiej strony, prowadzimy tak uporządkowany tryb życia, jak tylko się da: dbamy o posiłki, o sen bez nadmiernego wysypiania się i bez niedosypiania. Rytm. Łatwiej jest uzyskać taki dobrostan osobom, które uprawiają regularnie sport, turystykę, wypoczywają poprzez aktywność fizyczną.

 

Andrzej Gross: Każdy urlop kiedyś się kończy.

 

Jacek Santorski: Byle nie zbyt gwałtownie. Trudno jest po kilku godzinach nurkowania gwałtownie się wynurzyć i w stroju nurka pobiec do miasta. Tak samo trudno jest w niedzielę wieczorem wrócić z urlopu i w poniedziałek rano po prostu pójść do pracy. „Wynurzanie się" powinno być powolne: między powrotem z wakacji, a pójściem do pracy, potrzebujemy przynajmniej doby. A pierwszy dzień po urlopie powinniśmy poświęcić na sprawdzenie poczty i spotkanie z kluczowymi partnerami, którzy opowiedzą nam, co działo i dzieje się w firmie.

 

Andrzej Gross: Ile powinien trwać optymalny urlop?

 

Jacek Santorski: Nie ma idealnej recepty. Trzeba znać siebie, wiedzieć, czego się potrzebuje i nie oszukiwać się. Miesięczne urlopy przechodzą do przeszłości, bo zmieniły się warunki zatrudniania. Ostatnio przyglądano się modelowi, w którym urlop trwa trzy do czterech dni. Co dwa miesiące. I taki urlop sprawdza się w przypadku osób na odpowiedzialnych stanowiskach: lekarzy, muzyków, dziennikarzy, osób na stanowiskach projektowych itp. Freelancerzy, dziennikarze, artyści, generalnie: osoby samozatrudnione często pracują też w modelu roboczo nazywanym „7 na 7": najpierw siedem tygodni wytężonej pracy, często także w soboty, czasem nawet w niedziele, a potem siedem dni resetu. W każdym razie, pamiętajcie Państwo, że jeżeli powrót do domu i pracy wymaga podróży, zwłaszcza międzykontynentalnej, dobrze jest znaleźć kilka do kilkunastu godzin, w których przestawimy się z powrotem na rytm zadań i prac. W gruncie rzeczy, każdy urlop można potraktować jako swego rodzaju podróż, nawet jeżeli miałaby to być podróż w głąb siebie, do lasu i z książką. „Zaliczam" urlop, w którym z jednej strony dobrze przygotowujesz się do wypoczynku, a potem dobrze przygotujesz się do powrotu do pracy.

 

Rozmawiał: Andrzej Gross

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.