Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaUmysł i dusza Młodzi, a wiara

Młodzi, a wiara
(piątek, 2013-08-30 09:39:15)

Wiara jest istotnym elementem życia każdego człowieka. Jej podstawą jest duchowość, którą określić można jako ukierunkowanie całego człowieka na Boga. Aby to zrealizować, każdy człowiek potrzebuje rozeznania wewnętrznego, które urzeczywistniając się na bazie odniesienia do Chrystusa, umożliwia poznanie swojego wnętrza. Decyzja o 'byciu z Bogiem' dokonuje się na poziomie rozumu, uczuć i woli. Niestety, na każdym z tych poziomów można odnaleźć pułapki duchowe, czyhające szczególnie na młodego człowieka.Jak twierdzi Henri Nouwen, wielu młodych ludzi tworzy 'pokolenia bez ojców', co staje się przyczyną zakwestionowania autorytetu dorosłych i przejęcia go przez grupę rówieśniczą. To staje się przyczyną braku zaufania także dla autorytetów duchowych. A brak autorytetu duchowego sprawia zagubienie się młodzieży w wierze, która na tym etapie rozwoju potrzebuje dobrego i doświadczonego kierownika. Skoro go nie ma, współczesna młodzież obiera sobie za idoli modele, które proponuje konsumpcyjny świat. Popkulturowa rzeczywistość ukazuje, natomiast, młodemu pokoleniu cele życia, którymi są: fast food, fast car i fast sex. Skutkiem tego jest napotykany w sobie chaos zachcianek, możliwych pomyłek, niebezpieczeństwa, tkwiącego w tym, że młody człowiek traci rozeznanie, co jest dobre, a co złe. Młody człowiek nastawia się wyłącznie na zdobywanie środków materialnych, zaspokojenie własnych namiętności i żądz. Staje się zwyczajnym egoistą i materialistą, otaczającym się rzeczami zamiast ludźmi.

Przyczynia się to do izolacji młodego człowieka od świata kontemplacji, którego każdy człowiek potrzebuje, aby jego życie wewnętrzne było zagospodarowane Bogiem. Współcześnie świat kontemplacyjny w świetle wyżej wymienionych spostrzeżeń jawi się być staroświecki, niemodny, mało atrakcyjny. W praktyce sprowadza się to do zerwania więzi: w pierwszym rzędzie z Kościołem, a z czasem z samym Bogiem, który w tak pojmowanym świecie jest dla młodzieży abstrakcją. Pojawia się wewnętrzna próżność. Jej skutkiem jest analfabetyzm emocjonalny, powodujący kłopoty z właściwym rozeznaniem wewnętrznym.

Wielu młodych ludzi stosuje nieświadomie selekcję uczuć, z jakimi można wchodzić w spotkanie z Bogiem. Radość, wzruszenie, miłość, żal, czy poczucie winy, są przez młodzież kojarzone jako religijne, ale już gniew, smutek i poczucie zagubienia nie posiadają religijnego zabarwienia. Przeciwnie: stają się przyczyną zerwania z modlitwą pod wpływem ich dominacji. Młodzi ludzie tracą motywację do kontaktu z Bogiem, sądząc, że przeżywają kryzys wiary.

Poprzednie1 | 2 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.