Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaWywiady i portrety Michał Szpak o sobie

Michał Szpak o sobie
(czwartek, 2018-05-17 13:01:13)

 

Classica Tour, czyli trasa koncertowa na której Michał Szpak wystąpił ze swoją siostrą prezentując zupełnie inne od studyjnych wersje swoich największych przebojów, już się zakończyła. Ci, którzy zdecydowali się posłuchać nowych wersji przebojów Szpaka, z całą pewnością nie mogą narzekać. Podczas Classica Tour z wokalistą rozmawialiśmy nie tylko o trasie koncertowej...

 

Andrzej Gross: Rozpocząłeś swoją przygodę muzyczną od hard rocka i zespołu Whiplash, potem był X Factor, wydałeś debiutancką EPkę z muzyką pop noise, następnie była płyta „Byle być sobą”, na której znalazły się piosenki utrzymane w różnych stylach muzycznych, dziś spotykamy się na Classica Tour. To właściwie jaka muzyka jest Ci najbliższa?


Michał Szpak: To trudne pytanie, dlatego że najbliższa mojemu sercu jest na pewno muzyka rockowa, ale muzyka rockowa dla mnie to nie tylko połączenie męskiego wygaru, ale też kobiecej siły – coś w stylu np. Nightwisha. Muzyka klasyczna połączona z muzyką rockową jest zdecydowanie czymś, co daje mieszankę absolutną, wybuchową.


AG: Czy na dwóch wydanych przez siebie krążkach: „XI” i „Byle być sobą” masz takie utwory, które darzysz szczególnym sentymentem?


MS: Na „XI” na pewno jest to „Rewolucja” i „Muszę biec”. Bardzo dużym sentymentem darzę „Ostatni zakręt” - ostatni numer z płyty „Byle być sobą”. To jest numer który tak naprawdę ukazuje moją duszę, zwłaszcza w sposobie śpiewania, na pewno piosenka „Such is life” - połączenie muzyki rozrywkowej z arią operową i – oczywiście – rock. Nie ma tak, że jedna piosenka jest czymś, co może mnie określić.


AG: „Don’t poison your heart” - singiel z twojej nadchodzącej płyty, o której producent mówi, że jest już w bardzo zaawansowanym stadium, utrzymany jest w klimacie eurowizyjnego przeboju „Colour of your life”. Czy taki będzie właśnie twój najnowszy krążek?


MS: Myślę, że płyta będzie jeszcze bardziej zróżnicowana niż poprzednia i będą na niej jeszcze bardziej rozrzucone różne gatunki muzyczne. To dobrze. Ja uwielbiam eklektyzm. To jest bardzo dobre, rozwojowe.

 

szpak_classica_02_1451

 

AG: Przyznam się, że po przesłuchaniu „Byle być sobą” pomyślałem sobie: „Michał, śpiewaj po angielsku!”…


MS: Ja lubię śpiewać po angielsku i uważam, że angielski nadaje piosenkom pewną lekkość, ale język polski – oczywiście dobrze użyty – jest cudownym narzędziem. Ludzie kochają słuchać polskich piosenek, których jest coraz mniej.


AG: W tej chwili trwa trasa „Classica Tour”. Skąd wziął się pomysł, żeby rockman wystąpił w filharmoniach z repertuarem w części klasycznym lub sklasycyzowanym?


MS: Moja siostra jest śpiewaczką operową. W związku z tym musieliśmy nadać temu jakiś klasyczny sznyt. Filharmonie i teatry muzyczne były więc oczywistym wyborem. I okazało się to dość trafną i fajną formułą. Na przykład w Szczecinie jesteśmy już po raz drugi, w innych miastach te koncerty także wyprzedają się albo w całości albo podwójnie. Projekt, który stworzyliśmy i w który włożyliśmy serce okazał się być bardzo dobrze przyjęty.


AG: Ilość miejsc na koncertach jest ograniczona, dlatego zapytam, czy jest szansa, że któryś z koncertów trasy zostanie zarejestrowany.


MS: Finał tej trasy jest w Chicago – być może tam zostanie to nagrane, ale to nie było do tej pory w planach.


AG: Jak czuje się były uczestnik talent show jako juror i trener talent show? Widzowie już Cię ocenili Fryderykiem, a jakim doświadczeniem jest to dla Ciebie?


MS: Właściwie nie jestem jurorem. Jestem trenerem. To bardzo duża różnica. Jest to ciężkie, wymagające, ale mam nadzieję, że dobrze wykonuję swoją funkcję. Myślę, że w Polsce mamy bardzo dużo ciekawych, śpiewających młodych ludzi. Mamy bardzo mocny rynek muzyki alternatywnej, która zaczęła się już przebijać do mainstreamu i której coraz więcej ludzi słucha.


Rozmawiał: Andrzej Gross

Foto: Musicart / (Iza Tatarkiewicz) Sony Music Polska

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.