Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaPiękną byćMedycyna estetyczna Lato, słońce i... czerniak

Lato, słońce i... czerniak
(sroda, 2013-06-05 12:30:51)

Statystyki są zatrważające. Wzrost zachorowalności na czerniaka złośliwego w Polsce tylko w ostatnich latach wyniósł blisko pięć procent. Obecnie co roku notuje się około dwóch tysięcy przypadków nowych zachorowań. Blisko połowa chorych umiera.Lipiec i sierpień, to dwa letnie miesiące, podczas których wypoczynek i spędzanie wolnego czasu związane są ze 'słonecznymi kąpielami'. Zapełniają się plaże i tereny wypoczynkowe, ze słońca korzystamy także w przydomowych ogrodach. A, kiedy pojawia się już upragniona opalenizna, nie chcąc stracić jej zbyt szybko, gdy słońca na dworze coraz mniej, odwiedzamy solaria. Cena, jaką przychodzi płacić za modną i estetyczną opaleniznę, bywa jednak bardzo wysoka. Nadmierna ekspozycja skóry na promienie ultrafioletowe wiąże się bowiem z wysokim ryzykiem wystąpienia nazywanego 'cichym zabójcą' czerniaka.

Czerniak: co to jest?

Na pozór nic groźnego: niewielkie, pojawiające się na skórze znamię, nie wywołujące w pierwszej fazie choroby żadnych dodatkowych objawów. Ale właśnie dlatego niezmiernie groźne. Najczęściej występująca odmiana choroby: czerniak szerzący się powierzchownie (ok. 70% wszystkich przypadków zachorowań) jest w pełni wyleczalna, jeśli wykryta zostanie we wczesnym stadium, kiedy nowotwór nie przekracza warstwy naskórka. Ale dostrzec ją jest niezmiernie trudno, ponieważ znamię pojawia się często w nie obserwowanych na co dzień uważnie miejscach: na plecach lub w okolicach intymnych. Nowotwór, nie powodując dodatkowych objawów, rozszerza się, z warstwy naskórka wnikając kolejno do warstwy brodawkowatej skóry, warstwy siateczkowatej skóry, wreszcie: do tkanki podskórnej. Po przebiciu się w głąb skóry poniżej podskórnej warstwy tłuszczowej może (odmiennie, niż większość nowotworów) zaatakować najbliższy węzeł chłonny. Stąd szybko przenosi się do całego układu limfatycznego, a następnie do krwi, powodując przerzuty do nawet odległych organów, m.in. wątroby i nerek. Czerniaki są niewielkie i często mylone z naturalnymi znamionami. Dlatego w rozpoznaniu choroby i, przede wszystkim, w walce z nią, ważna jest profilaktyka, polegająca na cyklicznym obserwowaniu zmian skórnych.

Kiedy do lekarza?

Zdecydowanie nie należy, a nawet nie wolno bagatelizować żadnych zauważonych na skórze zmian. Do dermatologa lub onkologa warto udać się niezwłocznie, kiedy zauważy się każdą nie istniejącą wcześniej na skórze narośl. Istnieje jednak kilka cech, po których najłatwiej rozpoznać nowotwór.

Poprzednie1 | 2 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.