Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaReportaż Kultura łączy narody

Kultura łączy narody
(poniedziałek, 2015-11-30 09:35:18)

Fenomen. Tym jednym słowem należy podkreślić popularność, jaką na całym świecie cieszy się reprezentacyjny rosyjski Chór Alexandrowa. Niezależnie od jakichkolwiek, także językowych, barier, soliści, muzycy i kierownictwo Chóru stawiają sobie za cel łączenie kultur i narodów przez Kulturę: muzykę, taniec, słowo, pieśń. I z nieodmiennym sukcesem robią to od osiemdziesięciu siedmiu lat.


Koncerty Chóru Alexandrowa mimo oczywistych zmian pokoleniowych w zespole, na całym świecie przyciągają tłumy widzów. Nie inaczej jest w Polsce. Prowadzony obecnie przez dyrektora Leonida Maleva i dyrektora artystycznego Giennadija Sachenyuka zespół składa się z kilkunastoosobowej orkiestry, baletu i chóru, z którym śpiewają artyści uhonorowani zaszczytnymi tytułami Narodowych Artystów Rosji.

W repertuarze grupy znajduje się obecnie, co jest kolejnym scenicznym fenomenem, ponad 2 tysiące utworów. Są to pieśni narodowych kompozytorów, pieśni ludowe, muzyka sakralna, klasyczne utwory rosyjskich i zagranicznych kompozytorów oraz arcydzieła światowej muzyki popularnej. Na tegorocznej trasie koncertowej w Polsce Chór Aleksandrowa obok entuzjastycznych reakcji publiczności na pieśni i piosenki, które są stałym elementem koncertów, m.in. 'Kalinkę' i rosyjską wersję superprzeboju 'To były piękne dni', zbierał także stojące owacje za sporą ilość pieśni i piosenek śpiewanych po polsku, w tym 'Róża i bez', 'Brunetki, blondynki', czy 'Hej, Sokoły'. 


Trasa 2015 w Polsce objęła trzynaście koncertów, w m.in. Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Szczecinie i Krakowie. Organizator polskich tras koncertowych, Europejska Agencja Reklamowa Piotr Skulski, koncerty Chóru Alexandrowa w Polsce organizuje co roku. Zespół z pewnością do kolejnych miast Polski wróci więc jesienią 2016.

Tegoroczna trasa z jednego powodu była wyjątkowa. Niecodzienne i niespodziewane wydarzenie na koncercie Chóru Alexandrowa wydarzyło się w Łodzi. Co takiego wydarzyło się na koncercie? O tym powiemy w następnych artykułach.

Tekst: Andrzej Gross
Zdjęcia/video: Andrzej Gross, Małgorzata Maksjan

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.