Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaReportaż Ktoś zbudził mnie

Ktoś zbudził mnie
(piątek, 2014-04-11 11:05:12)

Technologia może zdziałać cuda. Przynajmniej w muzyce. Przekonaliśmy się o tym już w latach dziewięćdziesiątych, kiedy na rynku muzycznym pojawiły się pośmiertne lub wydane po zakończeniu działalności estradowej płyty m.in. Franka Sinatry, Nata 'King' Cole,a, Elvisa Presleya, Freddiego Mercury,ego i Falco. Niedokończone archiwalne nagrania w studiach muzycznych zyskały nowe brzmienie, nowe życie i nową popularność. Czy sami artyści mając wpływ na aranż i wykonanie nagraliby je w taki właśnie sposób?Tego się nie dowiemy. Ale dzięki pasji tych, którzy zdecydowali się nad archiwaliami pracować, nawet po śmierci muzyków i wokalistów możemy cieszyć się ich głosem, stylem i niemal fizyczną obecnością wśród nas. Mistrz piosenki i kabaretu , Jerzy Wasowski , dołączył do elitarnego grona 'zbudzonych'. 'Ktoś zbudził mnie...', śpiewa na krążku zawierającym niepublikowane dotąd nagrania i duety, zaaranżowane przez Krzysztofa Herdzina. I nie jest to płyta tylko dla pamiętających Kabaret Starszych Panów...

Andrzej Gross: Do nagrania i wydania płyty z duetami Jerzego Wasowskiego namówił pana syn mistrza, Grzegorz Wasowski. O ile wiem, nie było trudno Pana namówić, a i same okoliczności powstania pomysłu były wyjątkowo ciekawe?

Krzysztof Herdzin: Czy trudno było mnie namówić? Sam bym się zgłosił, gdyby nie refleks Grzegorza Wasowskiego. Marzyłem o takim projekcie od dawna. Kocham muzykę Pana Jerzego, analizowałem setki razy jej strukturę, śmiem twierdzić, że wiem o niej dużo więcej niż statystyczny polski muzyk, więc taka gratka nie mogła zostać przeze mnie potraktowana po macoszemu... Zadano mi najpierw pytanie o dopisanie orkiestry do utworu 'Ktoś zbudził mnie', który Grzegorz Wasowski wymarzył sobie jako duet z Anną Marią Jopek. Dowiedziałem się wtedy o istnieniu również innych dokumentalnych nagrań, więc zapaliłem się do wyprodukowania całej płyty według tego scenariusza: taśmy demo z pianinem i śpiewem Pana Jerzego plus sekcja rytmiczna i orkiestra zrealizowana współcześnie. Obiecałem, że zrobię wszystko aby ten projekt doprowadzić do szczęśliwego finału i dzięki pomyślnym wiatrom i ludziom dobrej woli - udało się...

Piosenki zawarte na płycie 'Wasowski odnaleziony', to, bynajmniej, nie na nowo zaaranżowane wersje popularnych utworów, ale utwory nowe, do dziś istniejące tylko w prywatnych zbiorach rodziny Wasowskich?

Tak, większość z tych utworów jest nieznana. Część z nich pochodzi z musicalu 'Pamiętnik Pani Hanki' z 1979 r., część z musicalu 'Machiavelli' z 1975 r. Oba te przedstawienia nie zagrzały długo miejsca na warszawskich scenach, więc przepiękne melodie przemknęły jak kometa i słuchacze o nich zapomnieli. Są też kompozycje, których jeszcze nikt do tej pory nie słyszał. Mając do czynienia z nagranymi partiami pianina Pana Jerzego (dokładnymi, wycyzelowanymi formalnie i harmonicznie jak matematyczne równanie), potraktowałem je jako punkt wyjścia do stworzenia orkiestrowego anturażu, charakterystycznego dla Jego estetyki. Brzmienia typowego nie tylko dla Starszych Panów, ale generalnie dla tamtych czasów, lekko swingujących, mocno osadzonych na muzyce wodewilowej i musicalowej.

Irena Santor, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz i Monika Borzym, to wokalistki, które partnerują mistrzowi Wasowskiemu na płycie. Czy od początku, razem z Grzegorzem Wasowskim, wiedzieliście, kto powinien zaśpiewać z mistrzem?

Anna Maria Jopek i Dorota Miśkiewicz były pierwszymi propozycjami Państwa Wasowskich. Co do pozostałych solistek , szukaliśmy przede wszystkim osób wyznających podobną wrażliwość, wykonujących podobną muzykę, a przede wszystkim kochających spuściznę Jerzego Wasowskiego. Miałem swoje propozycje i udało nam się osiągnąć pełen kompromis.

Poprzednie1 | 2 | 3 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.