Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaGaleria Krwawy Superksiężyc...

Krwawy Superksiężyc...
(poniedziałek, 2015-09-28 13:47:12)

... tak należałoby nazwać widoczne średnio raz na około 30 lat zjawisko, które na całym świecie widoczne było w nocy z 27. na 28. września 2015r. Dobre warunki pogodowe w Polsce sprawiły, że wszystkie fazy zaćmienia były doskonale widoczne niemal z każdego miejsca w kraju.

Tak naprawdę tej nocy oglądaliśmy nie jedno, ale dwa (a zdaniem niektórych nawet trzy) niecodzienne zjawiska:

1. tzw. "Superksiężyc" (perygeum) - księżyc wydaje się nam z Ziemi 14% większy i 30% jaśniejszy; w rzeczywistości znajduje się ok. 350 tys. km. od nas (to i tak najbliżej w ciągu całego roku)


2. całkowite zaćmienie księżyca - Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się w jednej linii; z Ziemi obserwujemy, jak nasz satelita całkowicie zanurza się w cieniu planety.


3. tzw. "krwawy księżyc" (w rzeczywistości jedna z faz zaćmienia) - ziemski satelita zostaje oświetlony ziemską atmosferą.

Takiego widoku nie mieliśmy od z górą 30 lat. Na kolejne połączenie perygeum z zaćmieniem, zdaniem badaczy, poczekamy do 2033 roku.

Tekst: Andrzej Gross

Foto: Andrzej Gross, Małgorzata Maksjan

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.