Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaWywiady i portrety Kolory Doroty Miśkiewicz

Kolory Doroty Miśkiewicz
(piątek, 2016-06-24 12:06:09)

'Muśnięcie pędzlem', to Jej najbardziej znany duet z Cesarią Evorą, ale wszystkie z duetów, w których uwielbia śpiewać, są jak muśnięcie pędzlem. Każdy ma inny kolor, bo każdy Jej Gość jest wyjątkowy. Grzegorz Turnau, Grzegorz Markowski, Wojciech Młynarski, Wojciech Waglewski i Jerzy Wasowski! Filarami tej barwnej gamy są Marek Napiórkowski, Michał Rusinek i Tomasz Kałwak. Choć sama mieni się w szarej tonacji, Jej album 'Best Of' jest najlepszym świadectwem tego, że:

Anita Bartosik: 'Best Of', to najlepsze z najlepszych, od szarych do jaskrawych, od jasnych do głębokich, niektóre wcześniej niepublikowane utwory. Podsumowując, artystycznie to cała Ty?

Dorota Miśkiewicz: Płyta 'Best Of' jest dla mnie czymś bardzo miłym. Podsumowaniem pewnego etapu życia, tego co już się wydarzyło. Oczywiście niepełnym, bo nie znalazły się tu piosenki dziecięce Lutosławskiego i Tuwima nagrane z zespołem Kwadrofonik, nie znalazła się moja pierwsza płyta 'Dorota Goes to Heaven; Zatrzymaj się', nie ma piosenek 'Magda, proszę' i 'Mój wilku', do których powstały teledyski, ale znalazło się sporo ważnych dla mnie utworów. Przede wszystkim duety, uwielbiam je nagrywać. Piosenki, które pozwoliły mi zaistnieć na antenie radiowej. Również te, które sprawdzają się na koncertach. Utwory, które nie znalazły się na moich płytach, a znalazły się na płytach innych. Na 'Yugopolis 2', 'Wasowski odnaleziony', na włoskich składankach. Jest tu piosenka premierowa i to też mnie bardzo cieszy, bo była pretekstem żeby jeszcze sobie coś nowego nagrać. Gdy przyglądam się tym wszystkim utworom, stwierdzam, że moje inspiracje są głównie brazylijskie, bo i płyta 'Caminho', i płyta 'Ale' pobrzmiewają w ten sposób. Na krążku 'Pod rzęsami' jeszcze tego nie ma, choć w piosence 'Nieuniknione', przez chwilę słychać Brazylię. Zauważam też echa zainteresowań przeszłością, czyli piosenką, nazwijmy ją, oldschoolową, Kabaretem Starszych Panów. Jako przyprawy dodałam Bałkany (mimo że nie są moją główną inspiracją) i Afrykę (to za sprawą Cesarii). 'Best of' na pewno mieni się kolorami. Cieszy mnie, że taka składanka ujrzała światło dzienne, chociaż nie ukrywam, że czuję się trochę skrępowana, bo wydaje mi się, że kompilacje tego typu powinno się wydawać w nieco starszym wieku. Kiedy robiłam opis do płyty i uświadomiłam sobie, kto gra w każdym z utworów, postanowiłam, że u mnie nie może to wyglądać jak na pierwszej lepszej z brzegu składance, gdzie widnieją tylko tytuły utworów i tyle. Ci muzycy, to są tuzy! Jak mogę nie napisać, że zagrał Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin, czy Marek Napiórkowski? Albo ci wszyscy instrumentaliści od Cesarii Evory, czy włoscy muzycy? Jak mogłabym nie wymienić Michała Dąbrówki, Roberta Lutego, Roberta Kubiszyna, Cezarego Konrada, Bogdana Kondrackiego, czy Pawła 'Bzima' Zareckiego? Oni musieli się znaleźć w opisach! Dlatego zaletą posiadania płyty w postaci nośnika CD, a nie tylko pobranie go z sieci, jest to, że w książeczce albumu znajdziecie sporo informacji. Choć w Internecie też bardzo go polecam, a jako ambasadorka Legalnej Kultury dodam, że z legalnych źródeł oczywiście. Wracając do muzyki, bo nie czytanie opisów jest najważniejsze, mam nadzieję, że odbiorcy słuchającemu moich piosenek z albumu 'Best Of' coś w duszy zagra i dzięki temu zamknie oczy i wyobrazi sobie co tylko będzie chciał; we wszystkich kolorach tęczy…

Rozmawiała: Anita Banita Bartosik

Foto: Kama Czudowska

Za pomoc w publikacji materiału dziękujemy Sony Music Polska

Poprzednie1 | 2 | 3 | 4 | 5 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.