Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaWywiady i portrety Kolory Doroty Miśkiewicz

Kolory Doroty Miśkiewicz
(piątek, 2016-06-24 12:06:09)

'Muśnięcie pędzlem', to Jej najbardziej znany duet z Cesarią Evorą, ale wszystkie z duetów, w których uwielbia śpiewać, są jak muśnięcie pędzlem. Każdy ma inny kolor, bo każdy Jej Gość jest wyjątkowy. Grzegorz Turnau, Grzegorz Markowski, Wojciech Młynarski, Wojciech Waglewski i Jerzy Wasowski! Filarami tej barwnej gamy są Marek Napiórkowski, Michał Rusinek i Tomasz Kałwak. Choć sama mieni się w szarej tonacji, Jej album 'Best Of' jest najlepszym świadectwem tego, że:

Anita Bartosik: Bliżej Ci do osób obłędnie bezbłędnych, czy bardziej roztrzepanych? Jest tu odrobina prawdy o Tobie?

Dorota Miśkiewicz: 'Bezbłędny' jest czystą zabawą słowem. To bardzo zdystansowana piosenka. Wiadomo, że nikt nie jest bezbłędny, a jeżeli już ktoś tak się postrzega, to na pewno mężczyźni, nigdy nie kobiety (śmiech)

Anita Bartosik: Byłabyś w stanie pokochać bezbłędnego mężczyznę?

Dorota Miśkiewicz: Jeżeli coś jest bezbłędne, to jest po prostu nudne! Pamiętam, jak kiedyś pisaliśmy piosenkę, w której gitara była trochę za późno w stosunku do pozostałych instrumentów. Niepoprawna, z błędem. Ale była tak pięknie zagrana, że poprosiłam realizatora dźwięku, aby wyrównał tę partię. I po wyrównaniu okazało się, że fraza przestała być piękna. To, że nie jesteśmy idealni, tacy pod linijkę, metronomiczni, procentuje tym, że życie jest po prostu barwne.

Anita Bartosik: Utwór 'Pod rzęsami' za sprawą Grzegorza Turnaua ma klimat krakowski, a kolor?

Dorota Miśkiewicz: Piosenka 'Pod rzęsami' ma na pewno kolor niebieski, gdyż jest trochę niebiańska, opowiada o miłości, która może być spełniona tylko po tamtej stronie chmur, po tamtej stronie nieba. Pamiętam mój pierwszy telefon do Grzegorza Turnaua z prośbą o napisanie słów i zaśpiewanie ze mną, byłam nieprawdopodobnie przejęta! Jeszcze bardziej byłam przejęta, gdy oddzwonił z informacją, że to zrobi, bo spodobała mu się muzyka Marka Napiórkowskiego i moje śpiewanie! Od tej piosenki zaczęła się nasza znajomość, która trwa już tyle lat i nadal utrwala się muzycznie: ja występuję na płytach Grzegorza, a Grzegorz nadal bierze udział w moich nagraniach.

Anita Bartosik: 'Um Pincelada' wpisuje się w malarski sznyt 'Best Of', bo znaczy 'muśnięcie pędzlem'. To Twój najsłynniejszy duet. Jak dziś wspominasz Cesarię Evorę?

Dorota Miśkiewicz: Bardzo mnie cieszy, że na składance 'Best Of' znalazł się również duet z Cesarią Evorą. To nagranie od dawna było niedostępne na płytach, a już teraz jest! Udało mi się zaśpiewać z wielką diwą, bosonogą pieśniarką z Wysp Zielonego Przylądka, to przecież historia zupełnie niebywała, spotkanie dwóch kobiet z różnych pokoleń, różnych kontynentów, różnych tradycji i z różnymi doświadczeniami. Muzyka, niezależnie od statusu materialnego, od kultury, po prostu łączy! Śpiewałyśmy z Cesarią kilka razy na koncertach. Pamiętam jak zawsze wszystko było świetnie zorganizowane. Nie mogłam się nadziwić, jak to wszystko brzmiało na scenie, jacy znakomici realizatorzy dźwięku dbali o nasz komfort. I nigdy nie zapomnę, kiedy ona, jak już wracałyśmy z koncertu, ni stąd ni zowąd pocałowała mnie w rękę. Zapamiętam ten gest do końca życia. Onieśmieliła mnie, bo ta ja powinnam ją była pocałować. Wielkie przeżycie, piękne wspomnienia. Jaki kolor może mieć ta pieśń? Złoty. Kolor bardzo mocno naświetlonego piasku jakiejś wspaniałej plaży, bo mimo że to nie są najweselsze dźwięki, to jednak czuć afrykańskie słońce. 'Zmienia się świat, a historia ma trwa', minęło już parę lat od nagrania tej piosenki, świat się trochę zmienia, moja sytuacja też, ale moja historia nadal trwa! Wciąż śpiewam, nagrywam kolejne płyty i czasem oglądam się wstecz, zwłaszcza przy okazji tej składanki, na to, co się zdarzyło w moim życiu, w tzw. międzyczasie. Ale patrzę też w przód, na to, co jeszcze mam do zrobienia, widzę np mój nowy projekt z pianistami 'Piano.pl', który ukaże się na jesienią, wielkie przedsięwzięcie, w kolorze czarnobiałym oczywiście, jak klawisze fortepianu.

Poprzednie1 | 2 | 3 | 4 | 5 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.