Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaPiękną byćCoś dla mnie Kolor mówi o mnie

Kolor mówi o mnie
(wtorek, 2014-01-28 12:34:49)

'Koloryzacja włosów, to nic trudnego! Instrukcje dołączane do farb są bardzo szczegółowe i jeśli dokładnie się z nimi zapoznasz, nie powinnaś mieć problemu z farbowaniem!', taką informację znaleźć można na popularnym portalu poświęconym koloryzacji i wizażowi. Rzeczywiście, farbowanie włosów w domu, dzięki bogatej ofercie farb i szamponów stało się niemal powszechne. Czy oznacza to, że fryzjerzy zajmujący się farbowaniem włosów, mają mniej pracy?

Andrzej Gross: Farby do włosów o niemal każdym odcieniu można kupić nawet w małych sklepikach. Producenci farb, a za nimi część środowiska modowego, zachęcają kobiety do eksperymentowania w znalezieniu ?swojego? koloru włosów. A kobiety często tym zachętom ulegają. Słusznie?

 

Mariusz Baldziński: Jeśli pod uwagę weźmiemy to, że w ?sklepowych? barwach klientki znajdują kolory, których wydaje im się, że nie znajdą w salonach fryzjerskich ? słusznie. Ale w większości przypadków problemem staje się sam proces koloryzacji. Łatwo popełnić błąd wynikający z nieprawidłowej interpretacji opisu koloryzacji, czy danego produktu, i uzyskać na swojej głowie efekt inny, często odwrotny od zamierzonego. Farba sklepowa sama w sobie nie jest zła. W sklepach znaleźć można również serie kosmetyków do pielęgnacji włosa po koloryzacji. Ale i jedne, i drugie ? to musimy sobie powiedzieć ? nigdy nie dadzą takiej samej gwarancji, jak farba fryzjerska położona przez profesjonalistę.

 

Pierwszym elementem, jaki podnieść możemy przy decyzji o koloryzacji jest to, że nie ma farb stuprocentowo bezpiecznych. Niezależnie od tego, czy farbujemy włosy u fryzjera, czy w domu, należy najpierw sprawdzić, czy zawarte w farbie substancje chemiczne nie uczulają.

 

Test alergiczny zaleca się zawsze przed użyciem nowej farby. Polega on na nałożeniu na skórę odrobiny farby z wodą utlenioną i odczekaniu. Zalecane są dwadzieścia cztery godziny, ale już po pięciu, ośmiu minutach, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, czy ktoś jest uczulony, czy nie. W takim czasie przy uczuleniu powinno pojawić się swędzenie lub pieczenie. Niezależnie od tego, czy test wykonujemy w salonie, czy w domu, należy też pamiętać, żeby farbę nakładać w niewidocznym miejscu, np. za uchem lub w okolicach łokci. Uczulenie powoduje także zaczerwienienia lub reakcje skórne.

 

Załóżmy, że mamy do czynienia z osobą uczuloną. Czy alergia oznacza, że nie ma dla niej szans na koloryzację?

 

Nie. Ale nie polecam osobom uczulonym koloryzacji w domu. W salonach staramy się wyodrębnić składnik uczulający i dobrać farbę, która tego składnika nie posiada lub zastosować technikę farbowania, która powoduje jak najmniejszy kontakt ze składnikiem.

 

Są takie farby, które nie niszczą włosów. Mit, czy prawda?

 

W dużej mierze prawda. To, że każda farba oblepia łuskę włosa i go niszczy, jest mitem. Oblepiają koloryzacje półtrwałe: szampony i tonery, ale i one obecnie nie mają już właściwości destrukcyjnych. Farby utleniające prowadzą do uzyskania efektu wytrącenia naturalnego pigmentu, czyli procesu, który następuje wewnątrz włosa, i zastąpienia go swoim. Farba otwiera łuskę włosa i wnika do wewnątrz, a pigmenty pozostają we włosie. Niestety, do tego, żeby w sklepie dobrać odpowiednią farbę, potrzebna jest wiedza związana z kolorymetrią i koloryzacją. Warto przed wyborem sklepowej farby zapytać o zdanie swojego fryzjera. Żaden fryzjer nie powinien odmówić pomocy. Warto też nie mieć oporów przed przyjściem do fryzjera z farbą i zapytaniem, jak ją położyć, dzięki temu uniknie się niemiłej niespodzianki, o której mówiłem wcześniej. Problem pojawia się przy koloryzacjach powtórnych. O ile nie stosujemy po koloryzacji prawidłowych produktów pielęgnacyjnych i/lub farbujemy włosy zbyt często, musimy pamiętać, że włos ma swoją wytrzymałość. Przyjdzie taki czas, kiedy koloru już nie przyjmie.

 

Blond ? Rudy ? Czarny. Trzy podstawowe kolory różnią się nie tylko wyglądem, ale ? może nawet przede wszystkim ? sposobem ich uzyskania na włosach i stopniem zniszczenia włosa po koloryzacji. Na co należy zwracać szczególną uwagę decydując się na określony kolor?

 

Przy ciemnych kolorach mamy do czynienia z farbowaniem całkowitym. Włos jest obciążony, bo dostaje więcej pigmentów i w wielu przypadkach, kiedy włos jest delikatny, cienki, taka koloryzacja dodaje charakteru i zwiększa wizualną objętość włosów, pogrubiając je. Przy rudościach mamy do czynienia z pigmentem czerwieni, czyli z pigmentem też bardzo ciepłym. Ktoś, kto decyduje się na taki odcień, powinien być w zgodzie ze sobą. Twarz nie może być zbyt blada, nie może być takiej sytuacji, w której na twarzy występują mankamenty typu: zaczerwienienia, popękane naczynka, które będą bardzo widoczne przy takich kolorach i będą powodowały, że to będzie jeszcze wyraźniejsze. Największym problemem z tych trzech kolorów jest blond, który dość często w warunkach domowych jest robiony źle: przede wszystkim jest do niego używana zbyt mała lub zbyt duża woda, dodatkowo kładziona w zbyt małym lub zbyt dużym czasie. Na włosach rozjaśnianych, kiedy włosy znowu są przeciągane rozjaśnieniem, powoduje to, stają się całkowicie wytrącone z życia, wręcz martwe. Duży problem pojawia się też wtedy, gdy za jednym razem chcemy pofarbować zbyt duży odrost. Przy blondach jest to nagminne. W salonach spotykamy się z blondynkami, które przychodzą po ośmiu tygodniach od koloryzacji, nie zwracając uwagi na to, że prawidłowo działająca temperatura występuje na odcinku jednego lub półtora centymetra.

 

Czym farba sklepowa różni się od farby fryzjerskiej?

 

Farby domowe, sklepowe, są zawsze produktami ekspresowymi, szybkimi, a przyspieszanie koloryzacji nie zawsze wychodzi na dobre. Farba salonowa ma przede wszystkim bogatszy, pielęgnujący skład. Dużo większy nacisk jej producenci kładą na to, żeby kolor był trwały, bardziej wypielęgnowany, miał w sobie komponenty zabezpieczające i olejki wzmacniające, które będą odbudowywały podczas koloryzacji całą strukturę włosa.

Poprzednie1 | 2 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.