Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaUmysł i dusza Kiedy Chrystus się narodził?

Kiedy Chrystus się narodził?
(wtorek, 2014-01-28 12:08:34)

Zbliża się Boże Narodzenie. Świadczą o tym mnożące się, uliczne epizody. Już 2. listopada, wieczorem, spotkałem mężczyznę w średnim wieku, który niósł ulicami miasta świeżą choinkę. Można wskazać też epizody kolejne, o wiele bardziej widoczne i powszechnie odbieralne:

Zmieniający się ?wystrój? miast, wprowadzanie nowego, ?świątecznego? asortymentu do sklepów, przeliczanie domowych budżetów, rezerwacje w hotelach itd. Wobec tych oznak Świąt, postawione w tytule pytanie może być, co najwyżej, prowokacją do zatrzymania się na chwilę nad sensem Bożego Narodzenia. Ale nade wszystko jest ono zaproszeniem do odbycia drogi innej, niż ta wyznaczona rozświetlonymi i kolorowymi witrynami, czy długimi ciągami sklepowych półek, pośród melodii znanych i nieznanych kolęd, i pastorałek. Odbyć tę drogę, znaczy odnaleźć w swoim umyśle światło i pozwolić, aby sięgnęło ono do naszego serca. A chodzi o drogę przedświątecznej refleksji...

 

Odpowiedzi na pytanie o czas, a to znaczy właśnie tytułowe ?kiedy?, narodzin Bożego Narodzenia można zebrać w trzech grupach. Do pierwszej należą wszystkie odpowiedzi stwierdzające, że Święta Bożego Narodzenia narodziły się wraz z Jezusem. Do drugiej grupy należałyby stwierdzenia, że dzisiejsze obchody Świąt Bożego Narodzenia nawiązują do wydarzeń z Betlejem. Trzecią grupę stanowią odpowiedzi, które akcentując aktualność narodzin Jezusa zwracają uwagę na to, czy dziś przeżywamy Święta jako czas Jego narodzin. Każda z tych odpowiedzi jest warta rozważenia, bo nie tylko może przynieść nam wiedzę o Świętach Bożego Narodzenia i narodzinach Jezusa, ale także pokazać nas samych wobec tych spraw. Zaczynamy więc naszą drogę od pierwszej grupy odpowiedzi: święta Bożego Narodzenia narodziły się wraz z Jezusem.

 

Ta odpowiedź odsyła nas do wydarzenia, które miało miejsce w Betlejem, niewielkim mieście w rzymskiej Palestynie. W wieczór poprzedzający obchód tych Świąt, czyli w Wigilię, przy świątecznym stole czytamy następujące słowa świadectwa złożonego przez jednego z uczniów Jezusa w Ewangelii:

?W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie? (Ewangelia wg św. Łukasza).

 

Dla wielu słuchaczy informacje znajdujące się w Ewangelii, choć bardzo skąpe, wydają się wystarczające do określenia daty narodzin Jezusa. Słowa o ?rozporządzeniu Cezara Augusta? i ?spisie wielkorządcy Kwiryniusza? sprawiają wrażenie pewnych latarni na morzu historii. Jednak dla wielu, i nie są to tylko specjaliści od Pisma Świętego i historycy, powyższe dane o rządach Cezara Augusta i działalności Kwiryniusza, tylko z trudem się zazębiają. Pierwsze spojrzenie na problem wydaje się obiecujące: Gajusz Juliusz Cezar Oktawian, który ukrywa się za znanym z historii tytułem Cezar August (Caesar Augustus), żył w latach od 63. roku przed Chrystusem do 14. roku po Chrystusie, a czas jego panowania przypada pomiędzy 27. rokiem przed Chrystusem, a 14. rokiem po Chrystusie. Publiusz Sulpicjusz Kwiryniusz, którego ewangelista nazywa po prostu Kwiryniuszem, żył w latach pomiędzy 51. rokiem przed Chrystusem, a 21. rokiem po Chrystusie. Dalsze dane płynące ze źródeł historycznych wydają się potwierdzać to, co czytamy w Ewangelii. Kwiryniusz pełnił urząd namiestnika Syrii i zarządził potwierdzony w źródłach historycznych spis ludności. Czas tego spisu przypada na 6. rok po Chrystusie. I ta ostatnia informacja rodzi problemy, w kontekście danych podawanych przez ewangelistę Łukasza i drugiego z ewangelistów, świętego Mateusza. Otóż obaj stwierdzają, że Jezus przyszedł na świat za czasów Heroda: ?Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy.?

 

Herod, zwany Wielkim, gdyż do tego założyciela dynastii herodiadów nawiązują obaj ewangeliści, żył w latach pomiędzy 73. rokiem przed Chrystusem, a 4. rokiem przed Chrystusem. Judeą, o czym także wspominają zgodnie ewangeliści, rządził od roku 37. przed Chrystusem do momentu swojej śmierci. Ta ostatnia data powoduje, że synchronizowanie daty spisu ludności, przeprowadzonego przez Kwiryniusza w roku 6. po Chrystusie, a także lat jego namiestnictwa w Syrii, z rządami Heroda jest niemożliwe. Wysunięte liczne hipotezy rozwiązania tego problemu do tej pory nie znalazły ostatecznego potwierdzenia i konsensusu uczonych.

 

Pierwsza próba odpowiedzi na tytułowe pytanie wydaje się więc być drogą prowadzącą do nikąd. Ale jest to tylko pierwsze wrażenie. Nawet, jeżeli nie możemy dzisiaj udzielić ostatecznej odpowiedzi na pytanie o ?kiedy? narodzin Jezusa, to jednak o narodzinach Bożego Narodzenia możemy powiedzieć wiele.

Poprzednie1 | 2 | 3 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.