Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaPiękną byćCoś dla mnie Kawowa Rewolucja

Kawowa Rewolucja
(piątek, 2013-03-29 10:05:04)

Anna Nowak-Ibisz Tropicielka gadżetów, bez których nie może obejść się nowoczesna kobieta. Nie boi się wyzwań; specjalnie dla swoich czytelników i widzów testuje żelazka, kremy, sprawdza próg bólu przy depilacji i prezentuje przedmioty idealne dla kobiet, czyli to, co piękne i przydatne.

 

Zawsze myślałam, że wiem, jak zaparzać i pić kawę. Okazało się jednak, że postępuję, jak amatorka i w dodatku barbarzyńca. Nie wiem nic. A przynajmniej nie wiem nic o alternatywnych metodach przygotowywania tego cudownego napoju.

     Okazuje się, że kawa typu 'wsypać do szklanki i zalać wrzątkiem', czyli polska wersja kawy po turecku, to proceder bliski przestępstwu. Kawy zalewać wrzątkiem nie wolno! Traci wtedy cały swój smak. A z Turcją ten sposób parzenia kawy nie ma nic wspólnego.

     Na liście zatytułowanej 'Skandale w procedurze parzenia kawy' są jeszcze trzy punkty. Po pierwsze, nie wolno trzymać jej w naczyniu do zaparzania dłużej, niż cztery minuty. Mowa tutaj o zalewaniu kawy w szklance lub o tzw. french press, czyli przeciskarce wyposażonej w metalowe sitko. Dlaczego nie dłużej, niż cztery minuty? Kawa za długo parzona zaczyna produkować tzw. cierpkie substancje, które działają drażniąco na żołądek. 'Hmmm", pomyślałam, 'Ja się taką kawą truję i w dodatku truję tą kawą moich gości!'.

     Teraz pora na najgorsze. Mleko i moja ukochana mleczna pianka, za którą rano gotowa jestem oddać życie. Niestety, obciążają żołądek i zabijają dobry smak kawy. Od tej pory Asta la Vista Caffe O'le, Caffe Latte oraz Cappucino!

     Czas na zasadę numer trzy: nie wolno kupować kawy zmielonej. To wbrew prawu i religii baristów. Kawę kupujemy w ziarnach i sprawdzamy datę ważności. Nie chcemy przecież pić zwietrzałej, kawopodobnej brei! Ziarna mielimy bezpośrednio przed zalaniem wodą o temperaturze 80 stopni.

Poprzednie1 | 2 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.