Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaPiękną byćChirurgia plastyczna Implanty piersi: fakty bez mitów

Implanty piersi: fakty bez mitów
(wtorek, 2013-06-04 14:34:51)

Z dr n. med. Tomaszem Dydymskim, specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej rozmawia Andrzej GrossCzy to oznacza, że w ogóle nie trzeba ich wymieniać?

Tak. Ale trzeba dodać, że tylko trzy firmy produkujące implanty dysponują na tyle odległymi czasowo badaniami, aby móc udzielić dożywotniej gwarancji. Dwie z nich udzielają takiej gwarancji dla wszystkich produkowanych przez siebie implantów, jedna, dla kilku rodzajów. Obok implantów z gwarancją dożywotnią są, oczywiście, dostępne także implanty, dla których gwarancja wynosi 10 do 15 lat. Są one odpowiednio tańsze, ale w perspektywie są też dużo mniej ekonomiczne, bo ich wymiana wiąże się z kolejnym zabiegiem.

Od początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do powiększania piersi używa się wszczepów wypełnianych cieczą: w Europie, a dokładniej we Francji, pojawiły się wtedy implanty wypełnione solą fizjologiczną, a w Stanach Zjednoczonych, silikonem. Oba typy implantów z modyfikacjami w technologii wykonania są stosowane do dziś. Czym różnią się technologie i wykonane w nich implanty?

Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że przede wszystkim implanty solne i silikonowe różnią się trwałością. W Stanach Zjednoczonych przez dwadzieścia lat zabronione było używanie implantów silikonowych, ponieważ podejrzewano, że mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwory. Podejrzenia się nie potwierdziły, ale przez ten czas rozwinęła się szeroko produkcja implantów solnych. Te implanty, jak pokazał czas, ulegały i ulegają rozszczelnieniu, a czas ich trwałości, to zaledwie kilka lat. Można je, oczywiście, dopompować cieczą, ale efekt jest daleki od oczekiwań estetycznych pacjentek.

A implanty silikonowe się nie rozszczelniają? Sól fizjologiczna, w przeciwieństwie do silikonu, rozkłada się w organizmie i nie powoduje w przypadku nieszczelności implantu konsekwencji innych, niż utrata kształtu piersi. Silikon, o czym już mówiliśmy, powoduje konsekwencje zdrowotne...

Nie słyszałem o żadnym przypadku rozszczelnienia obecnie używanych implantów silikonowych. Przez dwadzieścia lat firmy produkujące te implanty tak udoskonaliły technologię, że ich produkty są całkowicie bezpieczne.

Skoro dobraliśmy rodzaj implantu, kolejne pytanie, które zadaje sobie i lekarz, i pacjentka, brzmi: jak implant umieścić. Podmięśniowo, czy podskórnie? I jaki rodzaj cięcia jest dla pacjentki najmniej inwazyjny?

80 do 90 procent chirurgów stosuje obecnie jako najmniej okaleczające i najbezpieczniejsze dla pacjentki cięcie w fałdzie podpiersiowym, które pozostawia nieznaczne blizny, ale nie eliminuje czucia w brodawce, jak popularne jeszcze niedawno cięcie wokół brodawki. Podobnie wystandaryzowane zostało na świecie podmięśniowe umieszczanie implantu, które powoduje bardziej naturalny wygląd piersi, a jednocześnie jest mniej inwazyjne, bo podczas implantacji nie manipulujemy gruczołem piersiowym.

Poprzednie1 | 2 | 3 | 4 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.