Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaPiękną byćChirurgia plastyczna Implanty piersi: fakty bez mitów

Implanty piersi: fakty bez mitów
(wtorek, 2013-06-04 14:34:51)

Z dr n. med. Tomaszem Dydymskim, specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej rozmawia Andrzej GrossJest jeszcze jeden problem, z którym już w początkowym etapie kwalifikacji do operacji zmaga się chirurg: wyobrażenia pacjentki, związane z wyglądem po operacji w konfrontacji z możliwościami wykonania zabiegu. Jak dobierane są implanty? Czy pacjentka może zażyczyć sobie dowolnego rozmiaru piersi?

Nigdy nie dobieramy implantów ani 'na oko', ani według życzeń pacjentki. Implanty dobieramy do budowy ciała, szerokości klatki piersiowej, szerokości piersi, ilości i przewidywanego napięcia skóry po implantacji. Jeśli oczekiwania pacjentki są większe, niż fizyczne możliwości, zdarza się, że zabieg rozkładamy na kilka etapów. Powiedzmy, że oczekiwania pacjentki, to implant 800, 900 ml., a możliwości: 400 ml. Wykonujemy pierwszy zabieg, wszczepiając mniejszy implant, a następnie czekamy, aż skóra rozciągnie się na tyle, aby móc go powiększyć. Najczęściej trwa to około pół roku. Innym problemem dotyczącym wielkości implantu jest obciążenie kręgosłupa, ponieważ duże implanty mogą zwiększyć je o nawet dwa kilogramy. Ale ten problem występuje bardzo rzadko. Jeśli już mamy z nim do czynienia, prosimy o konsultację ortopedyczną.

Więc zdarzają się takie sytuacje, w których lekarze odmawiają wykonania zabiegu z przyczyn nie typowo zdrowotnych, a anatomicznych?

Zdecydowanie, tak. Jeśli oczekiwania pacjentki są nieproporcjonalne do jej budowy anatomicznej, żaden chirurg zabiegu nie wykona.

Pierwsze operacje powiększenia piersi odbyły się pod koniec XIX wieku. Czeski chirurg, Vincent Czerny, jako wypełnienia użył własnej tkanki tłuszczowej pacjentki. Metody ewoluowały, można powiedzieć, że metodą prób i błędów. Jako materiału do wypełnienia używano m.in. parafiny i gumy arabskiej, a w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku stosowano bezpośrednie iniekcje żelu silikonowego. Obecnie w Ameryce jako zamiennik operacji plastycznej stosuje się zabiegi iniekcji preparatami kwasu hialuronowego. Czy to nie jest przypadkiem powrót do lat pięćdziesiątych i stworzenie ryzyka podobnego do związanego z iniekcją silikonową?

Silikon podawany w postaci iniekcyjnej zupełnie się nie sprawdził. Miałem pacjentkę, która kilkadziesiąt lat temu powiększyła sobie piersi tą metodą, a następnie silikon zgromadził się jej w podbrzuszu. Substancja przemieszcza się w ciele i tworzy grudki. Nie zapewnia ani trwałego efektu estetycznego, ani bezpieczeństwa zdrowotnego. Dlatego, zresztą, zaniechano jej stosowania, podobnie, jak innych wspomnianych metod. Wypełnianie piersi preparatami kwasu hialuronowego też nie jest rzeczą nową. W Europie, także w Polsce, boom na tego typu zabiegi miał miejsce 5, 7 lat temu. Teoretycznie był to świetny zamiennik operacji: metoda nieoperacyjna, bez żadnych blizn, bez przebywania w klinice. W praktyce okazało się, że ten zamiennik nie jest doskonały. Pierwsi zabronili używania kwasu hialuronowego Francuzi. Powodem była duża liczba powikłań oraz 'grudkowanie' preparatu. W Polsce Macrolane został zakazany w roku 2012. Metoda ta była, zresztą, wyjątkowo nieekonomiczna. Zabieg kosztował tyle samo, co powiększenie piersi implantami, a jego trwałość wynosiła rok, do dwóch lat. Implanty są trwalsze. Część z nich posiada nawet dożywotnią gwarancję.

Poprzednie1 | 2 | 3 | 4 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.