Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaPiękną byćChirurgia plastyczna Implanty piersi: fakty bez mitów

Implanty piersi: fakty bez mitów
(wtorek, 2013-06-04 14:34:51)

Z dr n. med. Tomaszem Dydymskim, specjalistą chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej rozmawia Andrzej GrossAndrzej Gross: Panie Doktorze, kiedy mówimy o chirurgii plastycznej, pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi na myśl potencjalnym rozmówcom, jest powiększenie biustu. Analogicznie pierwszym pytaniem, jakie powinienem Panu zadać w poświęconej powiększaniu biustu rozmowie jest pytanie, czy rzeczywiście ten zabieg stał się w ciągu ostatnich lat zabiegiem wiodącym w chirurgii plastycznej?

Dr Tomasz Dydymski: Prawie wiodącym, bo statystycznie najczęściej wykonywane operacje plastyczne, to operacje nosa. Powiększanie piersi niezmiennie, od lat, utrzymuje się na drugim miejscu.

Statystycznie około siedemdziesięciu procent kobiet, które trafiają do klinik chirurgii plastycznej na całym świecie, to nie przypadki kliniczne pourazowe, ale kobiety, które chcą powiększyć piersi ze względów psychologicznych lub estetycznych i kobiety z defektem wrodzonym. Tę grupę również podzielić można na podgrupy, kultura masowa spowodowała bowiem, że implantacja piersi jest zabiegiem modnym. Czy zawsze i dla każdej kobiety jest też zabiegiem bezpiecznym? Jakie są kryteria oceny pacjentki przed implantacją?

Pacjentki można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich, to młode kobiety, których natura nie obdarzyła dużym biustem i które mają z tego powodu kompleksy lub po prostu nie czują się dobrze ze swoim naturalnym rozmiarem. Druga, to kobiety nieco starsze, które poddają się rekonstrukcji biustu po porodzie i karmieniu piersią. Powiększanie piersi jest zabiegiem bezpiecznym. Może mu się poddać każda pacjentka, która może być operowana w znieczuleniu ogólnym, możemy więc mówić jedynie o kryteriach ogólnozdrowotnych. Drugim, bardzo ważnym kryterium, jest natomiast ocena psychologiczna i psychiczna pacjentki. Przed każdym zabiegiem lekarz z psychologiem poznają powody decyzji pacjentki oraz oceniają jej stabilność psychiczną i psychologiczną.

O powiększaniu piersi myślą nie tylko pełnoletnie i nie tylko młode kobiety. Coraz częściej na forach internetowych pytania o poradę w tej kwestii umieszczają czternasto i piętnastolatki. Zdarzają się także kobiety, których wiek przekracza pięćdziesiąt i sześćdziesiąt lat. Czy wiek gra rolę przy kwalifikowaniu do operacji?

I tak, i nie. Pacjentki powyżej 50 roku życia, o ile anestezjolog zakwalifikuje je do zabiegu, mogą bezpiecznie poddawać się powiększaniu piersi. To nie są, zresztą, rzadkie przypadki: sam miewałem pacjentki w tym wieku. Najstarsza miała 69 lat. Co do pacjentek poniżej 18 roku życia, to jest bardziej skomplikowane. W Polsce nie ma klarownych uregulowań prawnych w tej kwestii, więc domniemywa się, że zabieg wykonać można, jeśli zgodę wyrażą rodzice lub prawni opiekunowie. I niektórzy lekarze takie zabiegi wykonują. Renomowane kliniki chirurgii plastycznej najczęściej odmawiają jednak powiększania piersi nastolatkom, ponieważ u nich cały czas trwa jeszcze proces dojrzewania. Piersi mogą rosnąć jeszcze w wieku nawet dwudziestu lat. Małe piersi u nastolatki lub osiemnastolatki mogą też być wynikiem problemów z układem endokrynnym, niedoboru hormonów, więc do podjęcia decyzji w przypadku nastolatki lub nawet osiemnastolatki niezbędna jest opinia endokrynologa, poparta szczegółowymi badaniami. Ja, z reguły, nie podejmuję się operacji pacjentek niepełnoletnich, nawet, jeśli przychodzą z rodzicami, a rodzice wyrażają zgodę na zabieg.

Poprzednie1 | 2 | 3 | 4 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.