Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaCiekawostki Herbata

Herbata
(poniedziałek, 2014-04-14 10:57:09)

Towarzyszy nam codziennie. Według statystyk, pije ją regularnie 96% Polaków. Wśród napojów wyprzedza ją tylko woda. W dodatku, na jednej filiżance się nie kończy, bo kolejne statystyki pokazują, że w ciągu roku wypijamy jej prawie kilogram, czyli nie mniej, niż 500 porcji. Co warto wiedzieć o herbacie?Przede wszystkim to, że każdy rodzaj herbaty, o ile nie dodamy do niego cukru i mleka, w ogóle nie posiada kalorii! I to, że duży wybór rodzajów herbaty w praktyce nie ogranicza ilości napoju, jaką możemy wypić w ciągu dnia. Pod warunkiem, że nie ograniczymy się tylko do jednego z rodzajów herbaty, np. czarnej, zawierającej najwięcej teiny... Także to, że każdy z sześciu podstawowych (według najczęściej stosowanej klasyfikacji chińskiej) gatunków herbaty, posiada szczególne właściwości.

Rano:

Zamiast porannej kawy warto pomyśleć o zdrowszej alternatywie. Jest nią biała herbata, bogata w kofeinę, orzeźwiająca i wspomagająca koncentrację. Na organizm działa podobnie, jak kawa, w przeciwieństwie do niej nie posiada jednak żadnych szkodliwych związków, zawiera za to dużo witaminy C, posiada też silne właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne, przez co szczególnie polecana jest osobom, które mogą być genetycznie obciążone chorobą nowotworową. Zawiera także najwięcej (47%) polifenoli, chroniących organizm przed atakiem wolnych rodników, odpowiedzialnych za proces starzenia się organizmu. Jednak, uwaga , w sklepach można znaleźć mieszanki herbaty białej i zielonej, o obniżonej zawartości ważnych składników. Warto sprawdzać, co kupujemy! Jeśli nie herbata biała, alternatywą może być Yerba Mate, czyli napar z ostrokrzewu paragwajskiego (w Polsce także nazywany herbatą). Napar, podobnie, jak biała herbata, posiada wysoką zawartość kofeiny i polifenoli, jej dodatkowym działaniem jest jednak obniżanie poziomu cholesterolu i przyspieszanie metabolizmu, co pozwala na stosowanie Yerba Mate w leczeniu otyłości.

W południe:

W południe i po południu przychodzi dobry czas na bogate w teinę herbaty czarne, poprawiające zdolność koncentracji i myślenia oraz trawienie. Ich dodatkowe działanie bakteriobójcze wspomaga system immunologiczny podczas najbardziej wytężonej pracy w ciągu dnia. Dobrze też nie nazbyt wcześnie i nie zbyt późno pić wspomagające odchudzanie herbaty czerwone (Pu-Erh). Pu-Erh, to prawdziwy wzmacniacz metabolizmu: stymuluje pracę jelit, co znacznie przyspiesza spalanie tłuszczu, działa moczopędnie i usuwa toksyny z organizmu, poprawia krążenie, jednocześnie zmniejszając poziom cholesterolu i dostarczając wiele związków mineralnych i mikroelementów fluoru, wapnia, manganu i teiny.

Wieczorem:

Najlepsza na wieczór byłaby najszlachetniejsza z herbat , herbata żółta, która posiada niewiele ponad 1% kofeiny, sprzyja trawieniu, ma właściwości tonizujące, a dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn. Niestety, nawet w Chinach kupienie szlachetnej, żółtej huang cha, to wyczyn godny wytrwałego zawodnika, herbata ta jest bowiem produkowana w bardzo niewielkich ilościach. W Polsce wieczorem warto pomyśleć więc o herbacie zielonej, turkusowej (oolong , niesłusznie w Europie zaliczana do herbat czerwonych) lub rooibos. Zielona herbata na organizm działa podobnie, jak żółta: także oczyszcza go z toksyn, posiada niewiele kofeiny (choć przyspiesza metabolizm), obniża ciśnienie krwi, jest bogata w witaminy B, C, E, sole mineralne oraz garbniki. Warto pamiętać jednak, że zielona herbata bywa zdradliwa: dopiero w drugim parzeniu działa uspokajająco. Parzenie pierwsze zawiera dużo teiny, zatem może mocno pobudzać. Oolong pod tym względem jest bezpieczniejszy. Zawiera mało kofeiny, uspokaja, ma wyjątkowy, łagodny smak o owocowo-drzewnym aromacie. Herbata turkusowa (oolong) wspomaga organizm przy utracie wagi, pomaga w gospodarce lipidowej oraz regulowaniu ilości cholesterolu. Najważniejszym z jej działań jest jednak zmniejszanie ciśnienia tętniczego, przez co szczególnie polecana jest osobom z nadciśnieniem oraz problemami tętniczymi i sercowymi. Trzecią z wieczornych możliwości herbacianych jest słodki, o lekko miodowym smaku rooibos , napar z czerwonokrzewu (w Polsce podobnie, jak Yerba Mate, nazywany umownie herbatą). Rooibos w ogóle nie zawiera kofeiny i teiny. Zawiera, za to, dużo witaminy C, przeciwutleniaczy, minerałów i... po pierwsze: zaspokajające naturalną potrzebę słodyczy, a nie podwyższające kaloryczności napoju flawonony, po drugie: działające antydepresyjnie, ułatwiające zasypianie, poprawiające samopoczucie i redukujące napięciowy ból głowy inhibitory MAO. Napar wprost idealny przed snem.

Tekst: Andrzej Gross

Foto: fotolia.com

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.