Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaPiękną byćCoś dla mnie Dziewięć centymetrów nad ziemią!

Dziewięć centymetrów nad ziemią!
(czwartek, 2013-02-07 14:08:03)

Wiele osób, w tym także kobiet, jest w stanie uwierzyć, że jeśli zachodzi bezwzględna konieczność, da się ograniczyć ilość ubrań w szafie. Pod jednym warunkiem: nie może to dotyczyć butów.

?Kiedy masz wysokie obcasy, musisz jedynie spakować dwie czarne sukienki, a wtedy będziesz gotowa na wszystko?? twierdzi obuwniczy guru Manolo Blahnik. Idol gwiazd oraz wszystkich kobiet rządzących modą, z ubierającym się u Prady diabłem, czyli Anną Wintour, na czele, jest w tym względzie bezkompromisowy. ?Nie noś nic niższego niż 9 centymetrów? ? radzi stanowczo w książce ?Jak chodzić na wysokich obcasach?. ?Najpiękniejszy but to wysoka szpilka z krwistoczerwonej lakierowanej skóry. Niebezpieczna i prowokacyjna?. A miliony kobiet ? i mężczyzn! ? na całym świecie potulnie mu przytakują. Mężczyźni są bowiem równie przejęci sprawą wysokich obcasów jak kobiety. Oczywiście ma to swoje uzasadnienie. Sam fakt założenia butów na wysokim obcasie momentalnie modeluje sylwetkę.

Marilyn piłowała obcasy

Aby utrzymać się na 9-centymetrowej szpilce, czyli de facto na palcach stóp, musimy przyjąć postawę baletnicy. Konieczne jest wciągnięcie brzucha i wypięcie piersi, bo bez ściągniętych w tył ramion nie ma mowy o zachowaniu balansu. Napinamy także pośladki, co sprawia, że pupa staje się bardziej wystająca i zaokrąglona. Pracują mięśnie łydek i ud, więc nogi wydają się nie tylko dłuższe, ale i lepiej wyrzeźbione, nawet jeśli do tej pory jak ognia unikałyśmy siłowni. ? Gdy ma się na sobie szpilki, to tak jakby umieścić swój tyłek na piedestale ? twierdzi modelka Veronica Webb.
Oczywiste jest, że w butach na wysokim obcasie chodzi się inaczej niż na płaskim. Legenda głosi, że słynny symbol seksu, Marilyn Monroe, swój rozkołysany chód, przyprawiający o szał zmysłów kilka pokoleń mężczyzn, zawdzięcza nierównej wysokości obcasów. Aktorka miała ponoć zwyczaj spiłowywać jeden z nich o kilka milimetrów.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto wynalazł obcasy. Chociaż namiętność kobiet do butów da się uzasadnić antropologicznie ? wynalezienie ochraniaczy na stopy uchodzi za jeden z pierwszych wynalazków naszych przodków ? jednak było to obuwie składające się z podeszwy ze skóry oraz siatki ze sznurka, czyli mające zastosowanie wyłącznie praktyczne, nie dla ozdoby. Aktorzy w starożytnym teatrze greckim i rzymskim używali wprawdzie obuwia o grubej podeszwie, jednak były to koturny, czyli buty podwyższone na całej długości stopy. Greckie koturny nie tylko umożliwiały zobaczenie aktorów z dalszych rzędów widowni, ale także były czytelnym sygnałem, jaką pozycję społeczną zajmuje bohater sztuki. Im wyższy koturn, tym wyższy był status odgrywanej postaci.
Za wynalazcę obcasa w takiej formie, jaką znamy obecnie, czyli przenoszącego ciężar ciała na palce poprzez podwyższenie pięty, uchodzi Leonardo da Vinci. Jednak ten mit funkcjonuje bardziej na zasadzie ? tyle rzeczy wymyślił, więc czemu nie to. Wiadomo, że obcasy zadebiutowały w roli wykończenia obuwia męskiego, a nie kobiecego. W XVI wieku mężczyźni chętnie dodawali sobie wzrostu nakładkami stosowanymi do płaskich pantofli weneckich, tzw. chopine. Nakładki te, będące rodzajem koturnów, mogły mierzyć nawet do 30 centymetrów wysokości, więc poruszanie się na nich, choćby ze względu na ciężar, było mocno utrudnione. Stąd pomysł, by podwyższać tylko część buta. Okazało się to bardzo przydatne w jeździe konnej ? obcasy niezwykle pomogły w stabilnym utrzymaniu stóp w strzemionach.

Poprzednie1 | 2 | 3 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.