Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaUmysł i dusza Dlaczego chcemy być piękni?

Dlaczego chcemy być piękni?
(piątek, 2012-11-30 12:09:28)

Czy do pełni szczęścia niezbędne jest piękne ciało? Temat, w okresie prężnego rozwoju chirurgii kosmetycznej oraz globalnego kultu ciała i wyglądu zewnętrznego, budzi kontrowersje i emocje, zarówno w obozie przeciwników, jak i zwolenników.

Czy chirurgia plastyczna to tylko dobrze zdefiniowany produkt, który znajduje coraz większą rzeszę odbiorców? Czy doskonały wygląd to wymóg czasów, sposób redukowania kompleksów i lęku, czy może świadoma droga do pełni szczęścia i równowagi psychicznej? Współczesny świat wymaga od nas sukcesów. Sukces kojarzony jest ze zdrowiem i estetycznym wyglądem. Chirurgia plastyczna wychodzi naprzeciw tym potrzebom i proponuje różnorodne formy upiększania naszego ciała? i często ducha.

Wiadomo nie od dziś, że nie należy oceniać ludzi po wyglądzie. Przecież nie wszystko złoto, co się świeci i musimy z kimś zjeść beczkę soli, aby tę osobę poznać? Tyle, czy aż tyle, w kwestii deklaracji. Rzeczywistość wygląda inaczej. Wygląd okazuje się dla ludzi bardzo istotny. To wygląd w dużej mierze jest przecież odpowiedzialny za efekt pierwszego wrażenia. 'Jak cię widzą, tak cię piszą', potwierdzają psychologowie i zwracają uwagę, że atrakcyjny wygląd jest często równoważny z pięknem zewnętrznym.

Związek atrakcyjności fizycznej z poczuciem atrakcyjności w ogóle jest najsilniejszy u kobiet. Kobiety częściej łączą wyobrażenie na swój temat z wyglądem. To także powoduje, że subiektywne postrzeganie własnej atrakcyjności jest kołem zamachowym samooceny i samoakceptacji. A przecież, jak wskazują badania psychologiczne, osoby atrakcyjne i ładne częściej jesteśmy skłonni postrzegać jako osoby o wyższej samoocenie wobec osób nieatrakcyjnych i brzydkich.

Także świat mediów często promuje ideał piękna trudny do osiągnięcia. Dlatego coraz częściej szukamy sposobu na młodość i dobry wygląd, będący jednoznacznym synonimem szczęścia i zadowolenia. Od wczesnego dzieciństwa poddawani jesteśmy treningowi skojarzeń 'piękne jest dobre'. To przecież już w bajkach dobre postacie zwykle są urodziwe, miłe i sympatyczne. Nawet jeśli pozytywny bohater jest brzydki, jest to skutek rzuconego zaklęcia. Kiedy zaklęcie przestaje działać, naszym oczom ukazuje się piękny bohater, któremu pozostaje żyć długo i szczęśliwie.

 Badania psychologiczne wskazują na to, iż wygląd fizyczny ma wartość wzmocnienia pozytywnego i zwiększa w sposób istotny wzajemną atrakcyjność (szczególnie w relacjach męsko-damskich). Atrakcyjny wygląd generuje pozytywne emocje. Wynikałoby stąd, że atrakcyjność fizyczna jest cechą psychologicznie bardzo pożądaną. W myśl stereotypu, że 'piękne jest dobre', jesteśmy skłonni lubić bardziej ludzi ładnych i przystojnych (niż nieładnych) i przypisywać im dobre cechy. Zjawisko to w psychologii nazywane jest efektem aureoli. 


Współczesna chirurgia estetyczna to skuteczny sposób zdejmowania z nas 'zaklęcia' nieakceptowanego wyglądu. Czy jednak zapewnia długie i szczęśliwe życie? Pozytywne i negatywne odpowiedzi na to pytanie piszą historie życiowe wielu pacjentów chirurgii plastycznej. Dopóki ingerencja chirurgiczna poprawia jakość życia, niewątpliwie możemy mówić o jej pozytywnym wpływie.

Tekst: Beata Dobińska, psycholog
Rysunki: Justyna Domaradzka

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.