Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaRecenzje CD Tomasz Makowiecki 'Moizm'

CD Tomasz Makowiecki 'Moizm'
(poniedziałek, 2015-10-26 12:14:56)

Tomasz Makowiecki 'Moizm' Sony Music Polska, 2013

.

Tomasz Makowiecki 'Moizm'

Sony Music Polska, 2013

.

Jedna z najciekawszych płyt 2013 roku! Urodzony w roku 1983 muzyk wydał płytę, która bez przeszkód mogłaby ukazać się w roku jego urodzenia. Stylistyka i instrumentarium zaskakują hipnotyzując i przenosząc słuchacza kolejno w klimaty el-muzyki ('Dziecko księżyca' z Józefem Skrzekiem, 'Zabierz mnie', 'Ostatni brzeg II' z Władysławem Komendarkiem i Danielem Bloomem), synth-popu ('Your foreign books', 'Holiday in Rome'), ambient ('What's new in heaven'), transowego soft rocka ('Las i beton') i nieco kiczowatego elektropopu ('A summer sale', 'Na szlaku nocnych niedopałków', 'Ostatni brzeg'), który mimo kiczu brzmi wyjątkowo interesująco, a w przypadku 'Ostatniego brzegu' wręcz hipnotyzująco. Wszystko w stylistyce połowy lat osiemdziesiątych, z brzmieniem charakterystycznym głównie dla polskich wykonawców tego nurtu. Ale, bynajmniej, nie dla gości płyty: 'Moizm' ze stylem Komendarka, Blooma i Skrzeka ma wspólnego tyle, ile oni sami na krążku zagrali. Na płycie Makowieckiego odnaleźć można raczej unowocześnione echa Kapitana Nemo z LP 'Kapitan Nemo' (1986) i 'Jeszcze tylko chwila / In a little While' (1989), wyszukać dźwięki charakterystyczne dla Andrzeja Korzyńskiego, czy (spoza Polski) Classix Nouveaux. Z wyjątkiem niestrawnej stylistycznie balladki 'Na szlaku nocnych niedopałków' (w innej aranżacji mogłaby znaleźć się na poprzednich, indie-rockowych płytach Makowieckiego), już po pierwszym przesłuchaniu wraca się do wszystkich pozostałych, mając wrażenie, że już gdzieś, kiedyś. Moje typy na płycie, to 'Your foreign books', 'Las i beton' i 'Ostatni brzeg'. Mam nadzieję, że Tomasz Makowiecki na kolejnych płytach nie wróci do czasów 'Makowiecki Band', tylko rozwinie 'Moizm'. Warto. Mimo ewidentnych stylistycznych poszukiwań, jest to płyta na dobrym, światowym poziomie. Należałoby życzyć sobie więcej takich płyt, nie tylko na polskim rynku. Gorąco polecam!

.

Recenzja: Andrzej Gross

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.