Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaRecenzje CD: Stasiuk / Haydamaky 'Mickiewicz, Stasiuk, Haydamaky'

CD: Stasiuk / Haydamaky 'Mickiewicz, Stasiuk, Haydamaky'
(czwartek, 2018-02-22 09:28:02)

Stasiuk / Haydamaky „Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky”

Agora S.A. 2018

.

mickiewicz_stasiuk_haydamaky_cd_555

 

 

Mickiewicz jako lektura obowiązkowa w liceum szczególnie nie zachwyca. Nie dlatego, że na zachwyt nie zasługuje, ale dlatego że - jak w świecie gombrowiczowskiej szkoły biedny Słowacki - po prostu nie zachwyca. Przynajmniej na tym etapie poznawania literatury. I żaden profesor Bladaczka, ba – nawet najlepszy, ultranowoczesny w swoim podejściu do uczniów polonista nie wytłumaczy większości uczniów, że „Sonety Krymskie” zachwycają...

 

Może trochę przesadziłem. Ultranowoczesny być może podsunie uczniom to, co wspólnie stworzyli: polski prozaik, dramaturg i poeta – Andrzej Stasiuk i ukraiński zespół Haydamaky, określający siebie jako grający muzykę „Hucuł Punk” i „Kozak Rock”: płytę zatytułowaną: „Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky”.

 

Zaczęło się około 2015 – 2016 roku, kiedy znany już dobrze w Polsce po m.in. płycie i występach z Voo Voo ukraiński zespół zainteresował się w kontekście muzycznym twórczością polskiego wieszcza. Zainteresował się na tyle skutecznie, że w 2016 roku melodię miały już „Stepy Akermańskie” (znów: tak – pierwszą piosenkę na płycie zapewne „gdzieś już słyszeliście”, i niekoniecznie niedawno!). Dodać tu trzeba, że ukraińskie tłumaczenie „Stepów Akermańskich” (z lat 50-tych minionego wieku) bynajmniej Ołeksandra Jarmoły (lider zespołu) nie zachwyciło na tyle, żeby użyć go w projekcie. Dzięki projektowi „Mickiewicz” po połowie wieku na ukraiński mickiewiczowskie dzieło na nowo przełożył jeden z najpopularniejszych ukraińskich pisarzy, Jurij Andruchowicz.

 

Projektem zainteresował się zespół Kroke, który razem z ukraińskimi muzykami miał wziąć udział w projekcie (ostatecznie nie wziął udziału w nagraniu płyty, choć zapowiada możliwy udział w koncertach). Pozostało jeszcze znalezienie polskiego artysty, który wykona jego polską część. Znalazł się Andrzej Stasiuk. Nie zawodowy aktor, nie wokalista: pisarz i poeta, który szybko podchwycił i wykonał pomysł nagrywając swoją melorecytację.

 

Stepy Akermańskie”, to piosenka wręcz przebojowa, którą chce się śpiewać nawet, jeśli nie zna się ukraińskiego. To dobry wstęp do płyty po której na pozór spodziewać by się można literackiego zadęcia (z góry dziękuję za możliwy hejt) mimo że nie została stworzona przez recytatorów w garniturach. To też dobry płyty wyznacznik, bowiem zadęcia - nie tylko literackiego - tu nie ma (nie licząc dęcia w dęte instrumenty, oczywiście). O tym, że słuchamy tekstów Mickiewicza, przypominamy sobie albo gdy spojrzymy na okładkę, albo gdy uświadamiamy sobie, że je po prostu znamy. Płyta jest po prostu rockowa z elementami wschodniego folku. I czymś jeszcze. Czymś ulotnym, co wniosła interpretacja Stasiuka. Jest dobra, nawet bardzo dobra. I przede wszystkim: wciągająca. Stasiuk jako chrapliwy frontman – deklamator doskonale wpisuje się w klimat muzyczny, Jarmoła dopełnia teksty ukraińskim zaśpiewem. Obaj teoretycznie (jak w „Burzy”) kompletnie do siebie nie pasują, a jednak razem tworzą klimat od którego nie sposób się oderwać.

 

Krążek nie jest szeroko reklamowany. Na Oficjalnej Liście Sprzedaży OLiS od chwili wydania znajduje się jednakże w pierwszej dwudziestce. Pięćdziesiąt minut z Mickiewiczem, Stasiukiem i Haydamakami już zasłużyło więc na duże zainteresowanie. I niech tak zostanie: kto jeszcze nie słyszał – niech posłucha. Warto.

 

recenzja: Andrzej Gross

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.