Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaRecenzje CD Michał Szpak 'Byle być sobą'

CD Michał Szpak 'Byle być sobą'
(niedziela, 2016-03-06 17:09:51)

Michał Szpak 'Byle być sobą', Sony Music, 2015

.

Michał Szpak 'Byle być sobą'

Sony Music, 2015

.

Na początek fanfary: to zdecydowanie jest jedna z najlepszych płyt 2015 roku i koniecznie należy mieć tę płytę na swojej półce.

Teraz minusy. Obawiam się jednak, że aby je odnaleźć, warto prześledzić całą karierę dwudziestopięcioletniego wokalisty.

Cztery lata temu Michał Szpak zadebiutował w 'X-Factorze' (tym samym, który wygrał lekko już zapomniany Gienek Loska). W programie oglądaliśmy ponadprzeciętnie zdolnego młodego człowieka, który najwyraźniej dość mocno gubił się w otaczającej go rzeczywistości. Może i miał wyobrażenie siebie w sensie artystycznym, ale niekoniecznie potrafił je przedstawić w spójny sposób. Płyty nie wydał, w grudniu 2011 roku wydał EP-kę 'XI' (Universal Music). W piosence 'Rewolucja' śpiewał, że 'musi zmienić świat', bo 'to jest silniejsze od niego'. Nie udało się. Pięć piosenek na epce, to po prostu rockowe kawałki, które o ile w ogóle usłyszymy w radiu, szybko wypadną nam z pamięci.

Od epki minęły niemal równo cztery lata. Wizerunek Szpaka, jaki widzimy już od kwietnia (powrót na scenę z piosenką 'Real Hero') jest zupełnie inny. Przemyślany i poważniejszy. Podobnie jego wykonawstwo, co zobaczyć mogliśmy podczas Festiwalu w Opolu. Wreszcie płyta: z innym wydawcą, innymi autorami, innym managementem. Płyta bardzo dobra.

Ale oczywiście, że będzie 'ale', bo krążek da się podzielić na dwie części z bonus trackiem. Tym bonus trackiem będzie przebojowy i taneczny 'Tic Tac Clock' w stylu Valerie Dore, czy późnego Pet Shop Boys (innej takiej piosenki na krążku nie ma). Dwie części, o których napisałem, to natomiast podział na AUTORÓW.

Polscy, to przede wszystkim Sławomir Sokołowski i Aldona Dąbrowska (pamiętacie Bolter albo Amadeo, a może Gabriela Fleszara lub Jet Set?). Na szczęście żadna z piosenek napisanych dla Szpaka nie poszła w stronę polskiego disco lub dance. Ale wszystkie, to po prostu piosenki poprockowe, które nie są złe, ale i nie zwracają szczególnej uwagi. Najlepszą z nich wydaje się być 'Znika cały mrok' utrzymana w klimacie późnego Kombi, ale na uwagę zasługuje też tytułowa 'Byle być sobą' (muz. Mateusz Krezan) utrzymana w stylu przypominającym Boba Dylana, czy Tracy Chapman.

I to, za co młodemu wokaliście i autorom należy przyznać fanfary z początku recenzji, czyli piosenki napisane przez grupę autorów zagranicznych (Jamie Axel, Olivia Morney, Andy Palmer, Kamil Varen, John Nor, Mia Ottis). Otwierająca krążek ballada 'Real Hero' nie wymaga już omawiania; 'Rosanna' brzmi jak Bryan Adams lub Jon Bon Jovi, podobnie 'What a shame'; monumentalny finał 'Such is life' i przebojowy (to powinien być pierwszy singiel) 'Colour of your life' dopełniają wyjątkowego klimatu 'angielskiej' części krążka.

Michale, śpiewaj po angielsku! I śpiewaj w stylu tej drugiej części płyty, bo to ona sprawia, że chce się tego krażka słuchać jeszcze raz i jeszcze raz. Z pewnością płyta 'Byle być sobą', to nie ostatnie słowo Michała Szpaka na polskiej (a może i nie tylko) scenie.

.

recenzja: Andrzej Gross

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.