Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaRecenzje CD Michał Bajor 'Moja miłość'

CD Michał Bajor 'Moja miłość'
(sroda, 2015-10-28 10:24:26)

Michał Bajor 'Moja miłość' Sony Music, 2015

.

Michał Bajor 'Moja miłość'

Sony Music, 2015

.

Pisałem już kiedyś o tym, że rzadko zdarza się sytuacja w której nagrany przez nawet wielkiej klasy Artystę cover jest lepszy od oryginału. Dlatego właśnie płyta z 'nie swoimi przebojami' znajduje swoje miejsce na półkach melomanów, jeśli jest np. nagraniem koncertowym z cyklu 'Tribute to...', ale niekoniecznie gości w sercach fanów nawet samego wykonującego, jeśli jest po prostu składanką tego, co w duszy (piosenkami innych kolegów i koleżanek) wykonującemu gra.

Przypadek Michała Bajora jest unikalny. Przede wszystkim dlatego, że Artysta od lat włącza do swojego repertuaru nieliczne, można powiedzieć 'wyselekcjonowane' piosenki kolegów i koleżanek z polskiej sceny, niejednokrotnie nie tylko dając im nowe życie, ale także sprawiając, że piosenka dopiero w jego wykonaniu zyskuje ogromną popularność... Tak stać się może jednak tylko wtedy, gdy piosenka wcześniej 'przebojem' w mainstreamowym ujęciu tego słowa nie była.

Piosenki Marka Grechuty i Jonasza Kofty (na krążku z 2009r.) 'przebojami' były. Podobnie jest z najnowszym krążkiem Michała Bajora: 'Moja Miłość', na którym znalazły się piosenki m.in. Ewy Bem, Edyty Geppert, Alicji Majewskiej, Wojciecha Młynarskiego, Sławy Przybylskiej, Skaldów, Zdzisławy Sośnickiej i Zbigniewa Wodeckiego. Czy w nowym wykonaniu zyskują nowe brzmienie i nowe życie?...

W latach 2009, 2010 z przyjemnością słuchałem podwójnej płyty Michała Bajora i z jeszcze większą przyjemnością koncertu z piosenkami z tej płyty. Doskonale zaśpiewanym piosenkom Kofty w zasadzie nie brakowało nic i właśnie one były tymi, które Michał Bajor nie tylko odświeżył, ale zaśpiewał na nowo, z czystą przed nimi kartą. Piosenki Grechuty też brzmiały rewelacyjnie, ale brakowało im... głosu Marka Grechuty. I tak, niestety, jest z częścią piosenek, które słyszymy na najnowszym krążku Artysty.

Michał Bajor jest doskonałym piosenkarzem i aktorem (co w wykonaniu każdego coveru jest nie bez znaczenia), ale my, słuchacze, często nie potrafimy wyobrazić sobie i do końca przyswoić nowego wykonania piosenki, jeśli w oryginale wykonana była dobrze lub bardzo dobrze. 'Lubię wracać tam, gdzie byłem', to jednak bardziej Wodecki, niż Bajor. 'Prześliczna Wiolonczelistka', to folkowy Zieliński, nie jazzujący Bajor. 'Daj des', to także surowy Młynarski, a nie 'aksamitny' Bajor. Początek płyty, z wyjątkiem może 'Przedostatniego walca', mimo że wykonany bardzo dobrze i ciekawie, nie pasuje do Mistrza od 'Ogrzej mnie', 'Nie chcę więcej' i 'Mojej miłości największej'. Ta ostatnia piosenka, zresztą, także trochę rozczarowuje na nowej płycie, bo nie została nagrana na nowo (choć może się mylę?...) 'W miłości słowa nic nie znaczą' (piąta piosenka na krążku) jest już 'bajorowa' i do końca płyty, z wyjątkiem wspomnianej 'Daj des' klimat i koncertów, i piosenek znanych z poprzednich płyt Bajora w mniejszym lub większym stopniu udaje się zachować.

Płyta jest więc dobra. I warto mieć ją na półce, choć ja raczej słuchać jej będę wybiórczo, czekając na nową płytę autorską. A może... może też na nieznaczne przeróbki tego, co na 'Mojej Miłości' się znalazło ('Gram o wszystko', gdyby zamiast pianina zabrzmiała tam orkiestra, byłoby perełką tego krążka). Perełką są jednak dwa duety: z Anią Wyszkoni i Alicją Majewską. W jednym z wywiadów, całkiem niedawno, o nowej płycie Michał Bajor powiedział: 'Realizuję swoje marzenia'. To bardzo dobre podsumowanie dla 'Mojej Miłości'.

.

Recenzja: Andrzej Gross

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.