Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaRecenzje CD Lubomir Kayanis Jędrasik 'Transmundane'

CD Lubomir Kayanis Jędrasik 'Transmundane'
(wtorek, 2015-12-01 10:39:03)

Lubomir Kayanis Jędrasik 'Transmundane' Lynx Music, 2015

.
Lubomir Kayanis Jędrasik 'Transmundane'
Lynx Music 2015

Wyjątkowo rzadko do pisania recenzji płyty zabieram się równo dziewięć miesięcy po jej pierwszym odsłuchaniu. Wyjątkowo rzadko, aby wyrobić sobie zdanie o płycie, potrzebuję kilku (a we fragmentach nawet kilkunastu) przesłuchań. Ale też wyjątkowo rzadko na muzycznym rynku pojawiają się płyty, które od samego początku są w ocenie tak niejednorodne, jak 'Transmundane'...

To, że będzie to płyta inna, niż wcześniejsze krążki Kayanisa, wiadomo było od początku. Muzyk wyraźnie zastrzegł (po raz pierwszy obok pseudonimu umieszczając, zresztą, na krążku imię i nazwisko), że tym razem projekt będzie w 99% solowy: nie ma towarzyszących muzyków, nie ma wokalistów (zresztą, na krążku nie pada ani jedno słowo), jest tylko wspomagający Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Marcina Tomczaka (znany już z wydanej w 2007 roku płyty 'Where abandoned pelicans die'. Nie ma też fizycznego krążka (ten pojawił się w czerwcu i tylko w limitowanej ilości); płyta dostępna będzie (jest) tylko w Internecie. Odważnie.

Pierwsze sekundy 'Intricate Notion' stawiają pytanie: ambient, czy industrial? Okładka i owszem, jest, i sugeruje... nic nie sugeruje, nie ulegam sugestii. I dobrze, bo melodia otwierająca płytę (a nawet potem cała płyta) okazuje się nie industrialna i nie ambientowa, a lekko jazzująca, trochę w stylu nu jazz, choć, jak u Kayanisa bywa, nie całkiem. Z początkiem 'Disturbing Glow' zaczynam się zastanawiać, czy 'Transmundane' nie jest ścieżką dźwiękową do filmu grozy z elementami kryminału. To wrażenie towarzyszy mi prawie do końca krążka. Prawie. Z początkiem 'Case #1138' pojawia się jeszcze wątek melancholijno-romantyczny. I jest to, moim zdaniem, najlepszy utwór na płycie. Pozostałe, z wyjątkiem brzmiącego jak z innej bajki, 'piosenkowego' (przydałby się tu wokal i słowa) 'You were saying' (tytuł świadomie lub nieświadomie nieprzypadkowy), doskonale się uzupełniają, tworząc ŚCIEŻKĘ DŹWIĘKOWĄ.

Gdyby jakiś naprawdę dobry reżyser potrzebował do naprawdę dobrego filmu gotowej ścieżki ilustracyjnej, 'Transmundane' jest gotowa. To naprawdę dobra płyta instrumentalna i naprawdę dobra płyta ilustracyjna. Od 'Intricate Notion' do 'As close as one gets' słuchamy muzycznej opowieści, do której, dopóki film nie powstanie, historię możemy dopowiadać sobie sami. Ostatnia, tytułowa 'Transmundane', to bonus, który w nomenklaturze filmowej pewnie zostałby trailerem. Trochę to kontynuacja wydanych przed ośmioma laty 'Pelikanów', ale zawiedzie się ten, kto będzie chciał w 'Transmundane' odnaleźć klimat jakiejkolwiek innej płyty Kayanisa. Bardzo dobre kompozycje tym razem odsuwa w cień zaplanowany minimalizm. Ja chciałbym usłyszeć te kompozycje z żywymi instrumentami, z orkiestrą. I z Kayanisem w roli wiodącej. Jak zawsze.

Po 'Transmundane' nie tylko warto sięgnąć. Dla każdego fana muzyki elektronicznej i instrumentalnej to pozycja obowiązkowa. Po zaskakująco mało atrakcyjnym tegorocznym krążku Jarre'a (więcej o niej można znaleźć tutaj) wydana wcześniej płyta Kayanisa cieszy spójnością i świadomością tego, co kompozytor i wykonawca w jednej osobie chciał osiągnąć. I osiągnął. A może z czasem doczekamy się i 'Transmundane' w wersji rozbudowanej o orkiestrę i zespół, czego sobie i Czytelnikom życzę!

.

Recenzja: Andrzej Gross

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.