Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaReportaż Bezpieczny urlop i wakacje nad morzem

Bezpieczny urlop i wakacje nad morzem
(wtorek, 2016-07-26 11:59:23)

W upalne lato trudno znaleźć lepszą formę relaksu, niż wypoczynek nad wodą. Już samo przebywanie w pobliżu rzeki, jeziora lub morza daje poczucie przyjemnego chłodu. A kąpiel, zwłaszcza w dni najbardziej upalne, to przyjemność, której trudno się wyrzec. Pamiętajmy jednak, że bezpieczna i spokojna na pozór woda, czasami potrafi stać się groźnym żywiołem. Jedna chwila utraty gruntu pod stopami wystarczy czasem, aby przyjemna, chłodna woda, zamieniła się w pułapkę, z której trudno się oswobodzić. Dlatego niezmiernie ważne jest przestrzeganie określonych reguł wypoczynku nad wodą.

1. Kąpać się i pływać można wyłącznie w miejscach dozwolonych (najlepiej pod okiem ratownika).

2. Na plażę zabieramy krem z filtrem UV (by uniknąć poparzenia słonecznego), nakrycie głowy (chroniące przed udarem), zapas wody i napojów oraz telefon komórkowy z zapisanym numerem alarmowym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: 601 100 100 i wpisanym numerem osoby, którą należy powiadomić o ewentualnym wypadku (dobrze jest, jeśli w kontaktach oznaczymy tę osobę ogólnoświatowym symbolem ICE).

3. Po kilkunastominutowym opalaniu się w gorącym słońcu często szukamy ochłody w wodzie. Błąd. Zetknięcie rozgrzanego ciała z chłodną wodą może spowodować szok termiczny, a wtedy zamiast uroków plażowania będziemy podziwiać mało zapewne ciekawe widoki z okien najbliższego szpitala.

4. Najlepsze na odpoczynek nad morzem są kąpieliska strzeżone przez służby ratownicze WOPR. Bez względu na umiejętności pływackie nie należy oddalać się od wyznaczonego przez boje pola kąpieliska. Pływanie w obrębie takiego miejsca zapewnia w ciągu dnia obserwację przez pełniących dyżur ratowników. Naukę pływania można prowadzić tylko w wyznaczonych, dokładnie zbadanych miejscach. Na głęboką wodę, poza strzeżony akwen, wypływać wolno wyłącznie posiadaczom karty pływackiej drugiego stopnia, tzw. żółtego czepka.

5. Szukajmy informacji! Wywieszona flaga biała oznacza kąpielisko strzeżone, natomiast flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli ze względu na niesprzyjające warunki.

Należy także zwracać uwagę na innych kąpiących się, być może zdarzy się tak, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. W takim wypadku ważna jest ocena sytuacji: ustalenie, w jaki sposób można pomóc i czy dla nas jest to bezpieczne. Na pomoc wzywamy ratownika (tel. 601 100 100) i prosimy o nią osobę, która jest blisko nas. Jeżeli istnieje taka możliwość, pomożemy tonącemu rzucając mu koło ratunkowe, linę, inny długi przedmiot lub podając mu rękę (jeżeli stoimy na twardym podłożu). W sytuacji, kiedy konieczne jest wejście do wody, należy pamiętać, aby dla własnego bezpieczeństwa wziąć ze sobą przedmiot unoszący się na wodzie. Osoba tonąca, w chwili zagrożenia własnego życia. może być na tyle silna, aby nas podtopić.


Tekst: Andrzej Gross

Zdjęcia: fotolia.com

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.