Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaWydarzenia Anna Jantar - Ikona z przypadku

Anna Jantar - Ikona z przypadku
(wtorek, 2018-03-13 09:50:58)

Rafał Podraza już w tytule swojej ostatniej książki: „Anna Jantar – Ikona z przypadku?” nie zadał pytania, tylko postawił tezę. Niektórzy sądzą, że śmiałą. Przecież postać Bursztynowej Dziewczyny, jej historia i - przede wszystkim - jej piosenki są „wiecznie żywe”, słuchane i lubiane przez coraz nowsze pokolenia… Jak zatem wytłumaczyć i zrozumieć, że nagle ktoś postanowił napisać, że to przez przedwczesną śmierć?… Premiera książki odbędzie się w Szczecińskiej Agencji Artystycznej 15. marca.


 

 

Najlepiej zrozumieć po prostu czytając tę książkę. Bez emocji i najlepiej bez jakichkolwiek uprzedzeń.

 

Można też powspominać. Niekoniecznie Annę. Do 24. listopada 1991 roku Freddie Mercury był bez wątpienia wielką gwiazdą, ale dopiero po jego śmierci wiele osób, które nigdy nie słuchały muzyki Queen, rzuciło się do sklepów wykupując każdą reedycję każdej płyty. Do 3. września 1990 roku Mieczysław Fogg był nieco zapomnianym starszym panem z „Koncertu Życzeń”, ale po jego śmierci wielu do tej pory nie myślących o jego twórczości zaczęło poznawać wczesny dorobek artysty. Powinienem pisać więcej?...

 

Czy więc porównanie Anny Jantar do Elvisa Presleya, a Jarosława Kukulskiego do pułkownika Toma Parkera (manager Presleya) powinno kogoś obrazić? Nie. Co więcej: wydaje się wyjątkowo trafione. Nikt inny w Polsce nie potrafił tak dobrze jak Kukulski zadbać o dobre wspomnienia i dobre imię przedwcześnie zmarłej Artystki. Bez pracy marketingowej o jaką naprawdę w Polsce lat osiemdziesiątych było trudno, Anna Jantar – jak dowodzi studium Podrazy – nie byłaby pewnie piosenkarką zapomnianą, ale wiele wskazuje na to, że nie byłaby też tytułową „Ikoną”.

 

A co, gdyby żyła? Na to – i to też można znaleźć wśród przytaczanych przez Podrazę argumentów – odpowiadała sama Anna, która jakkolwiek chciała zerwać z wizerunkiem piosenkarki popowej, bała się, czy jej nowy repertuar utrzyma ją w pierwszych dziesiątkach plebiscytów.

 

Książka Rafała Podrazy nie jest zestawieniem wszystkich opinii i mitów – na to należałoby poświęcić więcej, niż około stu stron. Autor skupił się przede wszystkim na opiniach krytyków i dziennikarzy muzycznych (jak Robert Leszczyński) i osób, które Annę Jantar znały i pracowały z nią (jak Bogusław Mec, Janusz Kondratowicz, wreszcie: Jarosław Kukulski). Podraza nie walczy z legendą i jej nie zwalcza (w pewnej części sam ją przecież tworzył). Szuka odpowiedzi i znajduje je w dostępnej bibliografii i wspomnieniach.

 

 

Premiera książki odbędzie się w Szczecińskiej Agencji Artystycznej 15. marca.

 

 

 

 

Tekst: Andrzej Gross

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.