Pragnienie Piękna 01 Pragnienie Piękna 02 Pragnienie Piękna 03 Pragnienie Piękna 04 Pragnienie Piękna 05 Pragnienie Piękna 06 Pragnienie Piękna 07 Pragnienie Piękna 08 Pragnienie Piękna 09

Jesteś tutaj: Strona głównaWywiady i portrety 'A', jak Agnetha

'A', jak Agnetha
(wtorek, 2013-06-04 13:51:32)

Na swoim koncie ma osiem albumów studyjnych z zespołem i dwadzieścia dwa solowe. Największą, światową popularność przyniosły jej piosenki z okresu 1973 do 1981. ABBA, zespół, który współtworzyła, od lat jest ikoną piosenki pop na całym świecie, gromadząc wśród słuchaczy płyt coraz to nowe pokolenia. Po dziesięciu latach milczenia wraca na rynek muzyczny z nową płytą: 'A'. 'A', jak Agnetha Fältskog.Muzyka w Twoim życiu obecna była od zawsze. Swój pierwszy zespół, trio: The Chambers, założyłaś z koleżankami mając dziesięć lat. Skąd wzięła się Twoja pasja muzyczna?

Zdecydowanie, z domu. Mój ojciec prowadził swój własny balet, komponował i pisał teksty piosenek. Ja, mając pięć lat, już próbowałam komponować. Mój pierwszy występ odbył się, gdy miałam sześć lat. A kiedy miałam 7 lat, rodzice kupili mi pianino. Wtedy muzyka zawładnęła mną całkowicie. Trzy lata później śpiewałam już w swoim pierwszym zespole.

Kiedy byłaś nastolatką, w Szwecji nie było wyboru wśród stacji radiowych. Swoje muzyczne typy i fascynacje poznawaliście tylko poprzez Public Broadcast Radio i słuchając winylowych płyt w sklepach muzycznych.

Po takich wizytach w sklepie siadałam sobie przed lustrem, śpiewałam piosenki Connie Francis i marzyłam, że kiedyś i ja będę znaną piosenkarką. Słuchałam wtedy piosenek i muzyki wielu angielskich, amerykańskich i francuskich artystów, m.in. Cilli Black, P.J.'a Proby i Jamesa Lasta.

Siedziałaś przed lustrem, śpiewałaś piosenki ulubionych artystów, marzyłaś, że będziesz piosenkarką. Tak robi wiele młodych dziewcząt, ale Ty zrobiłaś kolejny krok i od marzeń przeszłaś do rzeczywistości.

Zaczęłam śpiewać w zespole grającym muzykę taneczną i wyjeżdżać z tym zespołem w trasy.

Taśma z moim nagraniem przez jednego z kolegów trafiła do stockholmskiego producenta i piosenkarza, Bernta Enghardta, a ten zaprosił mnie do współpracy, bo, jak mówił, zakochał się w moim głosie i w moich tekstach. (śmiech)

I Twoja kariera solowa się rozwijała. Koncertowałaś w całej Szwecji, wydawałaś solowe płyty... Dlaczego zatem zdecydowałaś się dołączyć do grupy, znanej później jako ABBA?

W maju 1969 roku, w programie telewizyjnym, poznałam Björna (Ulvaeusa, przypis red.). W tym samym czasie Frida (Anni-Frid Lyngstad, przypis red.) poznała Benniego (Anderssona, przypis red.). To nie było tak, że nagle wszyscy zrezygnowaliśmy z solowych karier i założyliśmy zespół. Najpierw obie nagrywałyśmy chórki dla chłopaków, a później, bardzo naturalnie, nasza współpraca przeszła na inny poziom. Wspólnie nagraliśmy 'People need love', potem 'Waterloo'... I poszło... A właściwie: 'Zaczęło się'.

Poprzednie1 | 2 Następne

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zgoda

Strona główna O nas Redakcja Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone 2012 - Strefa Ciało Sp. z o.o. komandytowa

Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów, materiałów ilustracyjnych lub elementów graficznych publikowanych i użytych w serwisie bez zezwolenia zabronione na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.